Sosyal Medya
**8*

Hakan Özyıldız:  TÜİK ’e göre ekonomik gelişmeler insanları nasıl etkiliyor?

23 Ocak 2019

Ekonominin başarı ölçüsü sadece büyüme midir? Yoksa insanların o ekonomiden nasıl etkilendikleri mi? Diğer bir yaklaşımla, ekonomi insanların yaşamını olumlu mu etkiliyor yoksa olumsuz mu?

 

TÜİK, 2009 yılından sonra her yıl, önceki yılda yaşanan ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkilerini araştırıyor. Sonuçlar, girişteki soruya cevap vermek için ışık tutuyor.

 

En son veriler 2017 yılına ait. Yani 2009’daki küresel krizin etkilerini içeren rakamlar, 2018’de yaşanan ekonomik olumsuzlukların insanlar üzerinde yarattığı etkiyi içermiyor.

 

Bu nedenle aşağıdaki tablo, 2009-2017 arasındaki dönemi kapsıyor.

 

Ben etkileri ikiye ayırdım. Olumsuz ve olumlu etkiler. Olumsuzları öne çıkarmamın nedeni daha çok olmaları. (Tabloda toplamın 100’den fazla olması, kişilerin birden fazla cevap vermesi. Yani aynı kişi hem borçlarının çoğaldığını hem de araba aldığını söyleyebilir.)

 

Akılcı bir insan (homo economicus) için ekonomi nedir diye sorsam, eminim ki çoğunuz tüketmek cevabını verirsiniz. Başta gıda olmak üzere, giyinmek, ulaşım, kira gibi giderler, insanların en çok para harcadıkları alanlardır.

 

 

Tabloya bu bağlamda bakınca ilk sıra bize çok önemli bir mesaj veriyor: Türkiye’de yaşayan insanlar, bir önceki yıl yaşadığı ekonomik gelişmelerin sonucunda, daha ucuz ürün tüketmek zorunda kalıyorlar. İnsanların, 2009’da yüzde 60’ı, 2017 yılında yüzde 57’si tüketim kalıplarını değiştirmiş. Bunun diğer bir anlamı, insanlar her geçen gün biraz daha fakirleşmiş.

 

Burada durup düşünmemiz gerek. Enflasyon her yıl artarken, ürünlerin fiyatları yukarı doğru hızla çıkarken, insanların bir yıl önce aldığı zeytinin, peynirin, soğanın, sütün biraz daha ucuzunu alması ne demek? “Önemli olan peynir, zeytin, süt bulabilmektir” deyip geçecek miyiz? Yoksa çocuklarımız başta olmak üzere, insanlar gittikçe daha sağlıksız besleniyorlar mı diyeceğiz? Ekonomiyi buna göre mi değerlendireceğiz?

 

Ucuz ürün tüketmekten sonra en fazla etki, insanların borçlanmasındaki artış. 2009 yılında insanların yüzde 34,3’ü bir önceki yıla göre borcunu artırırken, bu oran 2017’de 33,7 olmuş.

 

Bunların ardından, yüzde 20’lere yakın oranla, gelirdeki ve bunun doğal olarak, tasarruflardaki azalma geliyor.

 

Öte yandan ekonomik gelişmeler, insanların eğlence ve tatil masraflarını kısmalarına neden olmuş.

 

 

Devamını okumak için tıklayın

 

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları