Sosyal Medya

Ekonomi

Haftanın verileri:  Pozitif büyüme geçiş, çift haneli enflasyona geri dönüş

Bugün 3. çeyrek milli gelir, yarın Kasım enflasyon açıklanıyor

Haftanın verileri:  Pozitif büyüme geçiş, çift haneli enflasyona geri dönüş

Bugün açıklanacak üçüncü çeyrek milli gelir istatistiklerinin ekonominin yıldan-yıla büyümeye geçtiğini müjdelemesi bekleniyor. Fakat, büyüme çok mütevazi kalacak. 3 Aralık’ta açıklanacak Kasım TÜFE ise muhtemelen enflasyonun kısa bir aradan sonra çift haneye yükseldiğini ilan edecek.  Reuters, Foreks, BloombergHT ve AA anketlerini sizin için derledik.

 

Reuters

 

Reuters anketine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda büyüme beklenirken, yıl sonuna ilişkin beklentiler de pozitife dönmüş durumda. Reuters’ın 17 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre, üçüncü çeyrek GSYH tahminleri %0.2 daralma ile %1.6 büyüme bandında yer alıyor. Yılın tamamında %0.5 büyüme beklenirken, tahmin aralığı %0.9 daralma ile %0.8 büyüme bandında bulunuyor.  3Ç’de ise konsensus GSYİH büyüme tahmini %0.9.

 

 Foreks

 

Foreks’in 15 ekonomist ile düzenlediği anket sonucunda, ortalama GSYH büyüme tahminleri üçüncü çeyrek için yüzde 1,1, 2019 yılın tamamı için ise yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

 

Eylül ayında düzenlenen Foreks anketinde 2019 yılının tamamı için büyüme beklentisi %0,00 seviyesindeydi.

 

Üçüncü çeyrek GSYH büyüme oranı için en yüksek ve en düşük beklentileri sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 0,2 yönünde oluşurken, 2019 yılı için ise yüzde 0,8 ve yüzde 0,1 seviyesinde gerçekleşti.

 

BloombergHT

 

Bloomberg HT Araştırma’nın hazırladığı 3. çeyrek büyüme anketine 16 kurum katıldı. Medyan tahmin Türkiye ekonomisinin 3.çeyrekte, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre % 1 büyüyeceği yönünde. 2019’un toplamı için ise beklenti % 0.5..

 

Enflasyon anketine katılan 18 kurumun medyan tahmini TÜFE’nin Kasım’da aylık % 0.76, yıllık % 10.98 olması yönünde.

 

Enflasyon Ekim’de yıllık % 9.26’dan % 8.55’e gerilemiş, aylık bazda % 2 olmuştu.

 

 

AA

Ekonomistler yılın 3. çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 1,1 büyümesini bekliyor. Ankete katılan ekonomistler 3. çeyrek büyüme beklentileri, yüzde 0,2 ile yüzde 1,9 aralığında yer aldı.

 

Ekonomistlerin 2019 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 0,4 olarak gerçekleşti. Ekonomistlerin 2019 yılı büyüme beklentisi en düşük 0,1, en yüksek yüzde 0,8 oldu.

 

AA Finans’ın, TÜİK tarafından 3 Aralık Salı günü açıklanacak kasım ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

 

Ankete göre, ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,75 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin kasım ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0,24, en yüksek yüzde 0,96 aralığında yer aldı.

 

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 11,99 olarak belirlendi.

 

Yıl sonu enflasyon beklentilerinin en düşüğü yüzde 10,70, en yükseği yüzde 12,52 oldu.

 

Güldem Atabay:  %4-5 büyüyormuşuz. Benim niye haberim yok?

 

Betam 3Ç büyüme tahminini açıkladı

 

Dr. A. Orhan Yalçınkaya: Memleket nere?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler