Sosyal Medya

Ekonomi

Günebakan:  Haftanın ekonomi gündemi

Bu haftanin gündemi Çarsamba günü yapilacak olan Para Politikasi Kurulu (PPK) toplantisi. Basit bir modelden hareketle yaptigim Taylor Kurali hesaplamasi…

Günebakan:  Haftanın ekonomi gündemi

Bu haftanin gündemi Çarsamba günü yapilacak olan Para Politikasi Kurulu (PPK) toplantisi. Basit bir modelden hareketle yaptigim Taylor Kurali hesaplamasi Agirlikli Ortalama Fonlama Maliyetinin (AOFM) düsmesi gerektigini ima etse de PPK’nin faizler konusunda bir degisiklige gitmeyecegini düsünüyorum mevcut finansal kosullar dikkate alindiginda.

 

Bugün Merkez Bankasi Reel Efektif Döviz Kurunu (REDK) açiklayacak. Bir önceki ay 72,74 düzeyinde bulunan REDK’nin Mayis ayinda TL’nin sepet kur karsisinda yüzde 5,20 deger kaybetmesinden hareketle 69,8 seviyesine kadar gerileyecegini düsünmekteyim.

 

Döviz kuru demisken Dünya Bankasinin yayimlamis oldugu küresel ekonomiye iliskin görünüm raporunda Türkiye’ye iliskin dikkat çeken bir grafige deginmeden geçmek istemedim. Asagidaki grafik Türkiye’nin nominal döviz kuru ile portföy akimlari arasindaki iliskiyi göstermesi açisindan ilgiye deger.

Ayni rapordan devam edeyim. Dünya Bankasi, küresel ekonomiye iliskin görünüm raporunda küresel ekonomi büyüme tahminini Ocak ayindaki raporuna göre 0,3 yüzde puan düsürerek 2019 yili için yüzde 2,6, 2020 için 0,1 yüzde puan düsürerek yüzde 2,7 olarak açikladi.

Gelismis ülkeler grubu için de ayni sekilde asagi yönlü revizyon yapilarak 2019 için yüzde 1,7, 2020 için yüzde 1,5 büyüme öngörüldü.

Gelismekte olan ülkelerin ise 2019’da yüzde 4 ile son 4 yilin en düsük büyüme performansini sergileyecegi bekleniyor. 2020 yilinda ise gelismekte olan ülke büyüme performansinin yüzde 4,6’ya yükselecegi bekleniyor. Gelismekte olan ülkelerde büyümenin zayif yatirim görünümünden dolayi baskilandigini belirten rapor risklerin asagi yönlü oldugunu vurguladi. Buna bagli olarak dünya ticaretinin büyümesine iliskin olarak beklenti yüzde 1 asagi çekilerek yüzde 2,6 olarak öngörülmüs.

Riskler tarafinda artan ticaret gerilimleri, finansal piyasalar kaynakli baskilar ve gelismekte olan ülke ekonomilerinin beklenenden daha sert yavaslamasi öne çikiyor.

Dünya Bankasi Türkiye’nin 2019 yilina iliskin büyüme tahminini 2,6 yüzde puan asagiya çekerek yüzde 1,0 daralacagini öngörürken, 2020 yilina iliskin beklentisini degistirmeyerek yüzde 3,0 olarak korudu.

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler