Sosyal Medya

Ekonomi

“GSYH’da Kur Oyunu”na TÜİK’ Açıklaması

Dün (11 Mart) GSYH rakamlarının açıklanması sadece rakamlardaki rekor düşüş ve ardından gelen resesyon tartışması ile değil aynı zamanda hesaplama yöntemi ile de tartışıldı. Medya ve sosyal medya TÜİK'in GSYH'nın dolar cinsi değerini yüksek göstermek için hesaplamada kullandığı dolar kurunu her zamankinin tersine daha farklı ve düşük kullandığı iddiaları ile çalkalandı. Bugün TÜİK yaptığı bir açıklama ile kendini savundu 

“GSYH’da Kur Oyunu”na TÜİK’ Açıklaması

GSYH’nın dün açıklanan 4. çeyrek ve yıllık hesaplarında ortalama döviz kurunun düşük gösterirek dolar bazında GSYH ve kişi başına dolar cinsi GSYH’nın olduğundan daha fazla gösterildiği yolunda iddialar sosyal medya ve medyada dile getirilmişti. Buna karşılık TÜİK hesaplamalarını doğru olduğunu söyleyen karşı bir açıklama yaptı.

TÜİK’in açıklaması şöyle:

“11 Mart 2019 tarihinde açıklanan GSYH Sonuçlarına ilişkin medya ve sosyal medyada bilgi eksikliği sebebi ile yersiz, maksatlı ve Kurumumuzun tarafsızlığını hedef alan bazı yorumlarda bulunulmuştur. Bu bağlamda, dolar bazında GSYH’nin, kur düşük gösterilerek yüksek hesaplandığı iddia edilmiştir.

“TÜİK, 1987 ve 1998 bazlı GSYH serilerinde olduğu gibi mevcut 2009 baz yıllı seride de ABD doları cinsinden yıllık GSYH hesabında aynı yöntemi kullanmaktadır. Hesaplamalarda, ithalata göre ağırlıklandırılmış günlük TCMB döviz kuru kullanılmıştır.
2018 yılında, ithalat, yılın ikinci yarısında ilk yarısına göre daha az gerçekleşmiş olup, bu sebeple yılın ikinci yarısındaki kur daha düşük ağırlık almıştır. İlave olarak, kurun yılın ikinci yarısında ilk altı aya göre daha yüksek olması sebebiyle, GSYH hesabında kullanılan kur aritmetik ortalama ile hesaplanan TCMB dolar satış kurundan
farklılaşmıştır. ”

Açıklamada aşağıdaki tabloya da yer verildi:

İŞTE O İDDİALAR

Ekonomist Çetin Ünsalan o iddiaları dile getirdiği yazısında meseleyi şöyle ortaya koymuştu:

“Verilere göre Türkiye’de kişi başına gelir 9 bin 632 dolar. TL bazındaki açıklamaya da dikkat ederseniz 45 bin 463 TL… Bunun ülkenin ekonomik büyüklüğü açısından karşılığı da yaklaşık 3 trilyon 728 milyar TL…

“Fakat uyanıklık burada başlıyor. 45 bin rakamını dikkate aldığınızda kurun takribi 4,60 TL’den hesaplandığını anlıyorsunuz. Bu da Türkiye’yi 810 milyar dolarlık bir ekonomi haline getirir.

“Oysa 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle kur 5,28’den işlem gördü. Yani kişi başına TL gelirin 50 bin 856 TL olması gerekir. Ama burada bir sorun çıkıyor. Çünkü o zaman dolar bazında ülkenin büyüklüğü hesapladığınızda 21 milyar dolar geriliyor ve 789 milyar dolar oluyor.

“Yani psikolojik sınır olan 800 milyar doları yakalamak için bildiğiniz kur oyunu yapılmış.”

Milli gelirde kur oyunu

Ekonomist Mustafa Sönmez ise attığı tvitte şöyle yazmıştı:

“Merkez B nın 2018 dolar kuru olan 4.82 Tl yerine Tüik 4.72 tl yi dayatınca 2018 milli geliri 16 milyar $ abartılıp 785 milyar $ gösterildi.
Bu yanıltmayla cari açığın, bütçe açığının Gsyh ya oranı konusunda da özellikle yabancıları yanıltılacaklarını sanıyorlar.
Ahmakça:)) ”

Sönmez’in program yaptığı ArtıTv de internette haberi böyle duyurmuştu:

Polemik TÜİK’in açıklamasından sonra da devam etti. Sönmez açıklama sonrası attığı 3 tvitte şöyle yazdı:

“TÜİK ten güya açıklama yapılmış. Açıklamanı metaveriye yaz. Durduk yerde 2 ort dolar kuru çıkardılar. Nedir 2018 ort dolar kuru ?
4.82 tl mi,
4.72 tl mi?
Daralmayı 16 milyar dolar az göstermeye yaramış. Kurnazlık mı bu?
Dışarıya nasıl anlatırsın?”

ve

“Herşeyden önce metaveri bölümünüzde daha bilgilendirici olabilirdiniz.Ort dolar kuru diyorsunuz. Herkes bundan TCMB yi anlar.
Yıllarca eski DPT bunu kullanırdı
Uluslararası normun da merkez bankası kuru olduğu hatırlanmalı
Ortaya durduk yerde 2 ort dolar kuru çıktı.Hangisi doğru?”

Ve son olarak,

“TÜik açıklamasında kendini ele vermiş. Nalıncı keseri gibi yonttum diyor. Eskiden hep TCMB kurunu alırdım , bu yıl ithalatın çoğu , ilk yarıda, görece düşük kurdan daha çok yapıldığı için , onu almaya karar verdim diyor. Alaturkalık işte. Heryerde aynı.”

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler