Sosyal Medya

Ekonomi

Gıda fiyatlarını dizginlemeye geçici KDV indirimi önerisi

Dünyada gıda fiyatları enflasyonunda izlenen gerilemeye rağmen, Türkiye'de uzun yılardır kronik seyreden yüksek gıda fiyatları enflasyonu sorunun mevsimsel ve hava koşullarına bağlı olmaktan ötede olduğunu anlatıyor aynı zamanda.

Gıda fiyatlarını dizginlemeye geçici KDV indirimi önerisi

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa yönelik denetimlerin yanı sıra bu ürünlerin perakende satışında ve nakliyesinde uygulanan KDV oranlarının üç aylığına %1’e düşürülmesini önerdi.  Bu durumunyacağını da sözlerine ekledi.

Son dönemlerde gıda fiyatları enflasyonu manşet tüketici fiyatları enflasyonun 1o-15 puan akadar üzerinde seyrediyor.  Yapılan açıklamaların da doğruladığı üzere, mevsimsel etkiler ve hava koşulları özellikle Ocak ayı gıda fiyatları enflasyonunu çok yukarılara itecek gibi.  Ancak, dünyada gıda fiyatları enflasyonunda izlenen gerilemeye rağmen, Türkiye’de uzun yılardır kronik seyreden yüksek gıda fiyatları enflasyonu sorunun mevsimsel ve hava koşullarına bağlı olmaktan ötede olduğunu anlatıyor aynı zamanda.  Vergisel düzenlemeleri mutlaka önemli ve mevcut koşullarda gerekli.  Özelikle artan mazot fiyatlarıyla beraber yükselen nakliye bedelleri nakliye KDV oranında %18’in acilen aşağıya çekilmesini gerektiriyor.  Polisiye önlemler ise son günlerin konusu olduğu üzere, raflardan bazı ürünlerin indirilmesi gibi akıldan uzak sonuçlar doğurur ancak.

Esas çözüm, gıda fiyat enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi, hiç kuşkusuz üretimin desteklenmesi, tarım politikasında akılcı bir günceleme, hatta sil baştan yeni bir yaklaşım gerektiriyor.  Konu çok ciddi ve ülkenin geleceğini tehdit eder boyutta. 

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa dikkati çekerek, Antalya ve Kumluca’da yaşanan afetler sonrası bu fiyatların daha da yükseldiğini söyledi.

Hortum ve sel felaketi sonrası seraların ciddi zarar gördüğünü anlatan Küçük, mahsullerin de telef olduğunu aktardı.

Küçük, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişin son dönemde sıkça gündeme geldiğini kaydederek, pazar ve market fiyatları arasındaki farkın da dikkati çektiğini ifade etti.

Levent Küçük, “Hem mevsimsel etkilerin hem hortum ve selin hem de bazı fırsatçıların fiyatlara etkisini minimuma indirmek için marketlerdeki denetimin yanı sıra sebze ve meyvenin perakende satışında ve nakliyesindeki KDV oranları üç aylığına %1’e düşürülebilir. Perakende satıştaki %8, nakliyedeki %18 KDV oranı Mayıs ayına, yeni mahsul çıkana kadar %1’e indirilirse tüketiciye ciddi anlamda olumlu yansımaları olur.” diye konuştu.

KDV indirimi uygulamasının, mevsimsel şartların düzeleceği, üretimin artacağı mayıs ayına kadar sürmesi gerektiğini dile getiren Küçük, bu sayede tüketicinin bir nebze de olsa korunabileceğini sözlerine ekledi.

“Vatandaşa olumlu yansır”

İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Er, halde KDV’nin %1 olduğunu ancak perakende satışlarda %8 olarak uygulandığını belirterek, indirimin vatandaşa olumlu yansıyacağını söyledi.

Er, “Biz isteriz ki bu süreçte gerekirse kurumlar vergisi, stopaj, KDV ne varsa bunlar düşürülmeli. En azından yeni mahsullerin çıkacağı, hava şartlarının düzeleceği mayıs-haziran aylarına kadar böyle bir uygulama olursa üretici de tüketici de mutlu olur.” dedi.

Üretim konusuna da dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Er, “Üretim olmazsa ne yaparsanız yapın fiyatlar düşmez. Üretimi artırmalıyız.” diye konuştu.

“Önemli olan tüketicinin denetimi”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, marketlerdeki fiyatların pazara göre çok yüksek olduğunu belirterek, sektör hakimiyeti olan bazı ulusal market zincirlerinin bu hakimiyeti suistimal ettiğini savundu.

Ağaoğlu, “Bu öneri uygulanabilir ancak pazar hakimiyetini suistimal eden marketler ciddi şekilde denetlenmeli. Burada devlete görev düştüğü kadar tüketiciye de düşüyor. Defalarca söylüyoruz; haksız fiyat artışı varsa lütfen bu yerlerden ürün almayın. Onlar ürünü satılmayınca ya fiyatı düşürecek ya da elindeki ürün kalacak.” dedi.

Tüketicilerin denetiminin önemli olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, vatandaşlara birkaç market gezerek ürün alma çağrısında bulundu.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler