Sosyal Medya

Ekonomi

Gelişen Piyasalar Temmuz’dan bu yana en karlı haftayı geride bıraktı

GOP bu hafta AMB PPK’dan gelecek faiz indirimi ile bir miktar daha prim yapabilir.  Fed’in ise 25 baz puan faiz indirip daha fazlası için söz vermeyeceği konuşulmaya başlandı.

Gelişen Piyasalar Temmuz’dan bu yana en karlı haftayı geride bıraktı

Gelişmekte Olan Piyasalar ABD-Çin Ticaret müzakerelerinin yeniden başlayacağı açıklaması ve beklenenden zayıf açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin Fed’i faiz indirimine sevkedeceği beklentisi ile çok coşkulu bir hafta yaşadı. Çin önderliğinde Asya borsaları prim yaparken, Türkiye ve Rusya’nın geride kaldığı not edildi.

 

Cuma günü MSCI GOP Hisse Endeksi %0.55 prim yaparken, Latin Amerika borsaları Çin’in kredi vermeyi kolaylaştırıcı tebliği üzerine ortalama %1.2 yükseldi. Hafta boyunca zayıf seyreden dolar bir çok GOÜ para biriminin prim yapmasına destek verirken, dolar/TL 5.72’ye yükseldi.

 

Gelişmiş Ülkelerde devlet tahvillerinin eksi faiz sunması yüzünden risk almayı seven fonlar GOÜ tahvillerine hücum etti. Pinebridge (London) Varlık Yönetimi kıdemli fon yöneticisi Anders Faergemann Bloomberg’e “Getiri avı yeniden başladı” yorumunu yaptı. “Kurumsal fonların bilançosunda bol miktarda nakit var, plasman yapacak mali varlık peşindeler”.

 

Mali krizin pençesinde kıvranan Arjantin’in FX cinsinden 100 yıllık tahvilleri son 3 işlem gününde prim yaptı.  Ağustos ayında net itfa yapan GOÜ firmalarının naktini elinde tutan fonlar Fed’in faizleri indireceği beklentisi ile risk arıyor.

 

Öte yanda, hafta sonunda Hong Kong’da gösterilerin yeniden patlak vermesi bekleniyor.  Beijing hala askeri müdahale tehdidini geri almış değil. ABD-Çin ticaret müzakerelerinin ise sonuç vermeyeceği uyarısı yapıldı.

 

GOP bu hafta AMB PPK’dan gelecek faiz indirimi ile bir miktar daha prim yapabilir.  Fed’in ise 25 baz puan faiz indirip daha fazlası için söz vermeyeceği konuşulmaya başlandı.

 

GOÜ’i en çok  zorlayacak faktör ise global resesyon tehlikesi. JP Morgan global bileşik PMI anketi dünya ekonomisinin Ağustos ayında bir miktar daha ivme kaybettiği onayladı. Manşet veri bir ayda 0.3 puan gerileyerek 51.3 değerini aldı. Ankete göre yeni siparişler ve işdünyası güveni 2012’den bu yana en düşük değerlerini sınadılar.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler