Sosyal Medya

Ekonomi

FÖŞ video:  Ekonomide bahar çabuk bitti

  Bir süredir ekonomideki gelişmeleri inceleyen video çekmedim, çünkü seçimden önce başlayan kur hareketinin ekonomik aktivite ve enflasyona sızması zaman…

&t=1s

 

Bir süredir ekonomideki gelişmeleri inceleyen video çekmedim, çünkü seçimden önce başlayan kur hareketinin ekonomik aktivite ve enflasyona sızması zaman alacaktı. Ara dönemde açıklanan anket tür veriler ekonomide sahte bahar havası yaratmıştı. Ama, Nisan enflasyonuyla başlayan veri dizini baharın yerini soğuk kış rüzgarlarına bıraktığını gösterdi. Hükümetin 6 aydır süregelen Enflasyonla Milli Mücadele Programına rağmen TÜFE hala %20 civarında.

 

Üretim tarafında Nisan ISO imalat sanayi PMI ve SAMEKS bileşik PMI özel sektör anketleri faaliyetin daralmaya devam ettiğinin acı itirafı. Tüketim tarafında ise BloombergHT Tüketici Güven Endeksi aylık %11.4 geriledi. Daha ne söyleyeyim? IMF gelmeden bahar gelmez!

 

Ekonomiyi anlamaya çalışanlar için ilk ders: Döviz kurunda yükseliş ve toplumda dolarizasyon göz önüne alınmadan analiz yapmak yanlış olur!

 

Tüm FÖŞ, Cüneyt Akman  ve ParaAnaliz videolarını seyretmek için tıklayın

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler