Sosyal Medya

Ekonomi

FÖŞ anlattı:  Çift dipli resesyondayız

  Bir süredir temel görevlerimden biri olan ekonomide güncel durumla ilgili video çekmedim.   Ekonomiden veriler 1-2 ay gecikmeyle gelir.…

 

Bir süredir temel görevlerimden biri olan ekonomide güncel durumla ilgili video çekmedim.

 

Ekonomiden veriler 1-2 ay gecikmeyle gelir. Mart’ın son haftasında başlayan döviz kuru çalkantısı 1Ç’den gelen verilerin geleceğe ışık tutma özelliğini çaldı. Nisan-Mayıs döneminde gelen verileri bekleyerek durumu anlamaya ve izah etmeye çalıştım.

 

Videonun özeti şöyle: Birinci çeyrekte bütçe harcamaları ve kamu bankalarının cömert kredi dağıtımı sayesinde mütevazi bir toparlanma gözledik. Fakat, bedeli ağır oldu ve Nisan’dan itibaren tüm verilerde gerileme ortaya çıktı. Kur çalkantısı S-400 krizi çözülüp İstanbul seçimleri adil ve şeffaf biçimde sonlanıncaya kadar sürecek.

 

Dövizden enflasyon ve faizlere yeni şoklar sirayet edecek. Sonuçta ekonomide yeni bir durgunluk yani resesyon başladı bile.

 

Tüm FÖŞ, Cüneyt Akman ve ParaAnaliz videoları için tıklayın

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ekonomiyi zortlatan kısır döngü

    Bu kısır döngü öyle bela bir salgındır ki, mali durumu zayıf olan perakendeci, toptancı ve üretici konkordato bile ilan eder. Tüm çevresine ve bankalara da yayar mikrobu.

  • Fed’den piyasaya sakinlemesi için 75 milyar dolar

    Refinitiv verilerine göre, repo olarak bilinen geri alım anlaşmalarıyla ABD Hazineleri karşılığında borçlanma maliyeti, Salı günü yüzde 10'a kadar yükseldi. Bu durum, federal fonların oranını hedef aralık yüzde 2 ila 2,25'in tavanı yüzde 2,25'e yükseltti.

  • ‘Susamam’a suç duyurusu

    Susamam şarkısında yer alan 18 rapçi hakkında savcılığa şikayette bulunulduğu öğrenildi. Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre, Şanışer mahlaslı rapçi Sarp…

Benzer Haberler