Sosyal Medya

Ekonomi

FÖŞ anlattı:  11ci  Kalkınma Planı hedeflere erişebilir mi?

11ci Kalkınma planı önümüzdeki 4 yılda ekonomiye yön verecek en kritik döküman. Yeterince tartışılmadı. FÖŞ gereğini yaptı

FÖŞ anlattı:  11ci  Kalkınma Planı hedeflere erişebilir mi?

 

Serbest piyasa ekonomilerinde dahi Kalkınma Planları özel sektöre yol göstermek ve kamunun nasıl destek vereceğini açıklamak yönünden önem taşır. Hükümetin hafta içinde açıkladığı 11ci Kalkınma Planı yıllık %4.3 büyüme, kişi başı geliri 12.500 dolara yükseltmek, sanayi önderliğinde ihracat hamlesi, düşük cari açık ve toplam verimliliği hızlandırma gibi çok kritik hedefler işaretliyor.

Doğal olarak soru, bu hedeflere erişmenin olasılığı. Plan metni çok kapsamlı, fakat daha önce de defalarca tekrarlanan malum hedeflere nasıl ulaşılacağı somut icraat planları ile desteklenmemiş. Kalkınma Planı’nda hukukun üstünlüğüne atıfta bulunulsa da, tüm kurumları ile demokrasi yeniden tesis edilmeden bu iş yürümez.

Kalkınmanın motoru olacak tasarruflar, yabancı sermaye akımları ve sabit sermaye yatırımları halihazırdaki şahsa dayalı yönetim sisteminde atağa kalkmaz. Planın başarı olasılığını ancak kış aylarında, TBMM Yargı Reformu üzerinde çalışmaya başlayınca ölçebileceğiz.

 

Kaynak: 11ci Kalkınma Planı tam metni https://www.memurlar.net/common/news/…

 

DUYURU:  Artık İngilizce yayın yapmaya başladık. Yeni kanalımızı bir ziyaret edin:

 

REAL TURKEY (Atilla’s channel in English language):

https://www.youtube.com/channel/UCKpF…

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler