Yenileme: ITO İstanbul enflasyonu düştü

  2 Ocak Salı, 2019: Yarınki aralık ayı enflasyon verisinin açıklanmasını beklerken; dün enflasyon verisi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz İstanbul Ticaret Odası’nın…
09:002 Ocak 2019
Yenileme: ITO İstanbul enflasyonu düştü
  2 Ocak Salı, 2019: Yarınki aralık ayı enflasyon verisinin açıklanmasını beklerken; dün enflasyon verisi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz İstanbul Ticaret Odası’nın…

 

2 Ocak Salı, 2019: Yarınki aralık ayı enflasyon verisinin açıklanmasını beklerken; dün enflasyon verisi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı İTO enflasyon verilerini izledik. Enflasyonda düşüş beklentisi doğrultusunda İTO enflasyonunda da düşüş görüyoruz. İTO verilerine göre perakende fiyatlar bir önceki aya göre %0,14 azaldı. Sağlık harcamaları bir önceki aya göre %1,6, kültür, eğitim ve eğlence harcamaları %1,1, gıda harcamaları %0,2 artış kaydetti. Giyim harcamalarında -%0,9, konut ve ev eşyası harcamalarında -%0,8, ulaştırma kaleminde -%0,7 azalış gözlendi. Perakende fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına göre %17,7 arttı. (Ziraat Yatırım)

 

Reuters, BloombergHT ve FOREKS tarafından düzenlenen aylık enflasyon anketlerinin ilkini Cuma günü FOREKS açıkladı.  Cumartesi sabahı Reuters sonuçlarını aldık. Yılı TÜFE’de gerilemeyle kapatacağız. Fakat çift haneli enflasyon 2019’da da yakamızı bırakmıyor.

 

FOREKS anketi

Analistlerin Aralık ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) aylık medyan tahmin yüzde -0,37 olarak gerçekleşti. Foreks’in 16 banka/kurum analisti ile yaptığı anket sonucunda, TÜFE’de Aralık ayı ortalama tahmin yüzde -0,34 olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 20,42, ortalama yüzde 20,36 olarak gerçekleşti.

 

Analistlerin Aralık ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) aylık medyan tahmin yüzde -0,37 olarak gerçekleşti.

 

2019’da ne bekleniyor?

 

Foreks’in 16 banka/kurum analisti ile yaptığı anket sonucunda, TÜFE’de Aralık ayı ortalama tahmin yüzde -0,34 olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 20,42, ortalama yüzde 20,36 olarak gerçekleşti.

TÜFE’de aylık en yüksek ve en düşük beklentiler sırasıyla yüzde 0,20 ve yüzde -0,93 şeklinde oluşurken, yıllık tahminler aynı sıralama ile yüzde 21,00 ve yüzde 19,67 oldu.

2019 sonu TÜFE medyan tahmini yüzde 16,00 olurken, ortalama tahmin ise yüzde 16,32 seviyesinde oluştu.

 

Kasım ayında TÜFE aylık yüzde -1,44, yıllık yüzde 21,62, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise aylık yüzde -2,53,yıllık yüzde 35,54 olarak açıklanmıştı.

 

Aralık ayı enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak Perşembe günü saat 10:00’da açıklanacak.

 

 

Dolar’da yükseliş sürecek tahmini var

 

7 banka/kurumun katıldığı dolar/TL kuru anketinde ise, 2018 sonu (ParaAnaliz:  Bu 2019 soun tahmini sanırız)  için medyan tahmin 6,10 olurken, ortalama tahmin 6,1714 oldu. Kurda en yüksek ve en düşük tahminler ise 6,70 ve 5,90 olarak gerçekleşti.

 

Reuters  anketi

 

 

Otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimleri ve kampanyaların yanı sıra enerji fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Aralık’ta da yüzde 0.23 düşüşle 20.52’ye gerilemesi bekleniyor.
Yıllık enflasyon son 15 yılın rekor seviyesini Ekim’de yüzde 25.24 ile görmüş ve Kasım ayında da düşüş göstermişti.
Reuters’ın 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre yıl sonu tahminleri TCMB’nin tahmini olan yüzde 23.5’ten yüzde 20.52’ye gerilemiş durumda.
Bankacılar yılsonu tahminlerindeki düşüşün de vergi indirimlerinden kaynaklandığına ve 1 puanın da üzerinde aştığına dikkat çekiyorlar.
QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık, “Ürün fiyatlarından yaptığımız gözlemler ve verilere dayalı yaptığımız tahmine göre tüketici fiyatlarının aylık yüzde 0.1 düşmesini, yıllık enflasyonun ise yüzde 21.6’dan yüzde 20.7’ye gerilemesini bekliyoruz” dedi ve ekledi:
“Çekirdek C endeksine göre yıllık çekirdek enflasyonun da yüzde 20.7’den yüzde 20 civarına düşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyondaki düşüşte döviz kurları ve petrol fiyatlarında yaşanan gerileme belirleyici olacak. Gıda fiyatlarında ise, taze sebze ve meyve grubu dışındaki mal fiyatlarında mevsim normalinden düşük artış veya düşüşler gözlemliyoruz. İşlenmemiş gıdada ayrıca ithalatın olumlu etkisinin yansıması olarak et fiyatlarının geriliyor. İşlenmiş gıda grubunda fiyat artışlarının yavaşladığını görüyoruz. Giyimde mevsim etkisiyle fiyatlar Aralık’ta düşüş gösterecektir. Hizmet fiyatlarında ise iç talepteki yavaşlamanın etkisiyle sınırlı bir düzelme yaşanabilir” dedi ve ekledi:
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı üzere, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında Ocak’tan itibaren yüzde 10 indirim yapılacak. İstanbul başta olmak üzere, belediyelerin su fiyatlarında da indirim yapması bekleniyor. Akaryakıt fiyatlarında devam eden indirimlerle beraber, enerji fiyatlarındaki bu gelişmeler enflasyonu yeni yılda olumlu etkileyecektir. Diğer taraftan beyaz eşya, otomobil ve mobilyadaki geçici vergi indirimlerinin yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda bu ay sonunda bitecektir ki bu ürünlerde fiyatlar yükselecektir” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 31 Ekim’de konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den yüzde 8’e indirim uygulamasının devam edeceğini, ticari araçlarda KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 1’e indirildiğini, 1,600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildiğini, tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesini sürecinin yılsonuna kadar uzatıldığını, mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini, beyaz eşya sektöründe uygulanan ÖTV oranlarının sıfırlandığını açıklamıştı.
Piyasalar ilgili indirimlerin devam edip etmeyeceğini yakından takip ediyor. Enflasyon başkta olmak üzere indirimlerin makro denkgeler üzerinde belirleyici olması bekleniyor.
Her ne kadar son düzenlemelerle enflasyonda bir miktar iyimserlik beklense de ekonomistler enflasyonun hala 2019 ortasında kadar yüzde 20’li seviyelerde kalabileceğine dikkat çekiyorlar.
Vergi indirimleri, uzatılmaması halinde, Aralık ayında sona erecek. Yerel seçimlere üç ay kala ilgili indirimlerde bir uzatılma yapıp yapılmayacağı piyasalar tarafından yandan takip edilecek.
Vergi indirimlerinin ve enflasyonla topyekün mücadele sürecinin yıl sonunda bitmesi halinde Ocak ayında yıllık enflasyonda sert bir yükseliş ve devamında dalgalı bir seyir gündeme gelebilecek.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:242 Ocak 2019
Paylaş Tweet