Sosyal Medya

Ekonomi

Flaş… Sudan’da Ordu Müdahalesi

Sudan'da El Beşir yönetimine karşı cumartesi gününden beri süren gösterilerde yaşanan bir son dakika gelişmesi çok şeyi değiştirebilir. Daha önce göstericileri El Beşir yönetimine karşı korumaya alan ordu birliklerinin bu kez devlet televizyonunun kuşattığı ve bazı askerlerin içeri girdiği bildiriliyor. El Beşir uluslararası camiada insan hakları ihlalleri yüzünden çok sert eleştirilere uğramış bir lider. Buna karşılık Türkiye'de AK Paarti hükümetinin yakın ilişkileri var.

Flaş… Sudan’da Ordu Müdahalesi

Sudan’da ordu devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi.

Hartum’da aynı zamanda Sudan lideri El Beşir’in de ikametgahının da bulunduğu Ulusal Ordu Merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, cumartesi gününden bu yana Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in istifası talebiyle gösteriler düzenliyordu.Ülke 19 Aralık 2018’den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği, Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasını istediği gösterilere sahne oluyor.

Sudan’ın İç Güvenlik ve İstihbarat Servisi’nin adamları oturma eylemi ve gösterileri kırmak için defalarca teşebbüs etmiş ancak Sudan ordu birlikleri göstericileri korumuştu.

Geçtiğimiz günlerde El Beşir’in Sudan’dan kaçtığı haberleri gelmiş; ancak bunlar doğrulanmamıştı.

Sudan El Beşir hükümeti ile Türkiye’nin iyi ilişkileri var. El Beşir insan haklarını ihlal ettiği ve soykırıma varan katliamlara giriştiği iddiaları nedeniyle uluslararası toplumda da ağır baskı altındaydı.

Dün Sudan hükümeti gösteriler sırasında “altısı güvenlik görevlisi 11 kişinin öldüğünü” duyurmuştu.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

Sudan geçen yıl ekonomik zorluklar içine girmiş ve El Beşir başkanlığında hükümet geçen yıl eylül ayında devalüasyon yapmak zorunda kalmıştı. Daha sonra ekmekte olan sübvansiyonu da kaldıran El Beşir hükümetinin bu kararı bardağı taşıran son damla olmuş, pahalılaşan ekmek fiyatları diğer ekonomik zorluklarla birlikte 19 arlaıkta kitle protestolarını tetiklemişti. Göstericilere karşı yğun şiddet kullanılmış, biber gazı yanında hükümet güçlerinin ateşli silah kullandığı iddiaları da batı basınında yer almıştı. ABD Sudan hükümetini “aşırı şiddetten kaçınması” yönünde uyarmıştı. Gösteriler devam edip, ekonomik zorlukların da üstesinden gelinemeyince ocak ayının son haftasında El Beşir Türkiye ile birlikte kendisini destekleyen iki ülkeden diğeri olan Katar’ı ziyaret ederek oradan moral ve mali destek istemişti. Zaman içinde gösteriler devam etmekle kalmamış; son olarak Beşir’in ikametgahının da olduğu iç güvenlik teşkilatı merkezinin önünde sürekli bir oturma eylemine dönüşmüştü.

EL BEŞİR DE DARBEYLE GELMİŞTİ

El Beşir 1989’da iktidarı bir darbeyle ele geçirmiş; sonra kendisini başkan ilan etmişti. Arka arkaya seçim başarıları kazanmış, en son 2010 ve 2015’te seçimleri kazanmıştı. Ancak tüm bunlar kendisine karşı savaş suçları ve soykırım suçlamaları ve mali yolsuzluk iddiaları yöneltilmesine engel olamamış; son zamanlarında protestoların da arkası kesilmemişti.

ÜLKENİN BÖLÜNMESİ ELİNİ ZAYIFLATTI

Sudan, Afrikanın en büyük yüzölçümlü ülkesiydi ve aynı zamanda petrol zenginiydi. İktidarı ele geçirdiğinde bile ülke güney Sudan’ın 21 yıllık bir ayrılık çatışmasının içindeydi. İç savaştaki asker olarak görevi Beşir’in iktidarı ele geçirmesinde rol oynamıştı. Fakat 2003’te Güney Sudan’lı isyancılar silaha sarılıp  hatta Beşir’in başkenti Hatum’a yürümeye başlayınca Beşir ateşkes ilan etti ve 2011’de de Güney sudan’da bağımsızlık referandumu yapılmasına razı oldu. 2011’de referandumda %99 oranında bağımsızlık için oy kullanılınca Güney Sudan ayrıldı ve bu da ülkenin hemen tek kaynağı olan petrol sahalarının üçte ikisinin de elden çıkması anlamına geldi. Bundan sonra ekonomik problemler  hiç bitmedi.

Üstelik işin bu noktaya gelmesinde Beşir için bir başka sıkıntı da kendisi hakkında soykırım nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) tarafından tutuklama kararı çıkarılmasıydı. Hemen hemen hiç bir ülkeye ziyarette bulunamayan El Beşir son olarak 2015’te Güney Afrika’da tutuklanmaktan kurtulmak için acilen ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

2015 seçim “zaferi” sırasında muhalefet seçimi boykot etmişti ve 2018 aralık ayından beri büyük kitle gösterileri aralıksız sürüyor. Beşir’in nasıl bu kadar uzun iktidarda kaldığına gelince uluslararası medyaya bakılırsa iktidardaki Ulusal Kongre partisinin içindeki hiziplerin kendi aralarında anlaşamayışları ve Beşir’in bir askeri lider olarak iç savaşı yönetmekteki rolüydü.

Beşir döneminde Güney Sudan haricinde bütün ülkede şeriat yönetimi gelmişti.

El Beşir uluslararası yalnızlığının ortasında, Karar Emiri Tamim ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan yakınlığı ile dikkat çekiyordu.

Son gelişme – Beşir ev hapsinde

Beşir’in ev hapsinde olduğu iddia ediliyor. Sudan’ın ana muhalefet grubu Beşir’in gözaltında olduğunu iddia etti.

Al Hadath TV’ye konuşan muhalefet liderinin oğlu  Beşir ile birlikte Müslüman Kardeşler’in bazı liderlerinin ev hapsinde olduğunu duyurdu. Devlet televizyonu siyasi mahkumların serbest bırakılacağını aktardı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler