Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch: Türk sigortacıların kredi kalitesi zayıflamaya devam edebilir

Fitch Ratings,  yayınladığı raporunda Türk sigortacılık sektörünün kredi kalitesinin zayıflamaya devam edebileceğini belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Perşembe günkü…

Fitch: Türk sigortacıların kredi kalitesi zayıflamaya devam edebilir

Fitch Ratings,  yayınladığı raporunda Türk sigortacılık sektörünün kredi kalitesinin zayıflamaya devam edebileceğini belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Perşembe günkü raporunda, Türk sigortacılık sektörünün sigortacıların varlık kalitesi üzerindeki makro ekonomik baskı dikkate alıdığında zayıflamayı sürdürebileceği belirtildi.

Türk sigortacıların varlık kalitesinin not açısında orta vadede muhtemelen en önemli unsur olmayı sürdüreceği ifade edildi.

Yayınlanan raporda, Bankalarda bu yılki geniş çaplı not indirimi sonrasında sektörün varlıklarının üçte ikisinin, yerel para cinsinden IDR notu çoğunlukla “BB-” olan banka mevduatından oluştuğu belirtilirken, çoğu banka için görünümün “negatif” olduğu ve daha fazla indirim riski sinyali verdiğinin altı çizildi.

Sigortacıların Hazine tahvili tutup tutmamasının da varlık kalitesi üzerinde etkili olduğu belirtilen raporda, ülke notunun Temmuz ayında “BB-”ye indirildiği ve görünümün “negatif” olduğuna dikkat çekildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler