Sosyal Medya

Ekonomi

Fed’in bağımsızlığı konusunda tartışmalar sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed Yönetim Kurulu üyeliği için aday gösterdiği Stephen Moore’a tepkiler sürüyor. Trump’ın Fed’e yönelik açıkça son…

Fed’in bağımsızlığı konusunda tartışmalar sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed Yönetim Kurulu üyeliği için aday gösterdiği Stephen Moore’a tepkiler sürüyor.

Trump’ın Fed’e yönelik açıkça son dönem dile getirdiği eleştirileri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ı sıkıntıya sokan yorumları dikkat çekiyor.

Powell Fed’in kararlarının yapılan açıklamalardan etkilenmediğini her zaman ekonomik olarak doğru olduğunu düşündüklerini yapacaklarını işaret etmişti.

Ancak son günlerde Fed’in bağımsızlığına dair soru işaretleri artıyor. Özellikle de Trump’ın kendi seçtiği bir üyeyi Fed’in Yönetim Kurulu’na sokmaya çalışması bu yöndeki endişeleri yükseltiyor.

Kongre Ortak Ekonomi Komitesi Başkan Yardımcısı olan Temsilciler Meclisi üyesi Carolyn Maloney, Moore’un Fed üyeliği için karar verecek Senato Bankacılık Komitesi’ne bir mektup gönderdi.

Komite Başkanı Senator Mike Crapo ve Başkan Yardımcısı Senatör Sherrod Brown’a hitaben yazdığı mektubunda Maloney; Moore’nin faiz oranlarını belirlemeye yardım için gerekli niteliklerden ve siyasi bağımsızlıktan yoksun olduğunu savundu.

Maloney mektubunda, “Moore gibi birinin Fed para politikası kararlarının parçası olmasına imkan vermek Fed’in bağımsızlığını ve kredibilitesini tehdit eder” ifadelerini kullandı.

Adayların yeterli niteliklere sahip değil

Stephen Moore’a ek olarak Trump’ın Herman Cain’i de Fed’in Yönetim Kurulu’na girmesi için çabaladığı biliniyor.

CNBC tarafından Wall Street’teki uzmanlarla yapılan bir anket sonuçları Senato’nun Trump’ın iki adayını da onaylamaması gerektiğinin dile getirildiğini gösteriyor. Uzmanlar bu iki adayın para politikasını şekillendirmeye yetecek niteliklere sahip olmadığı görüşündeler.

Eski Wall Street Journal editörü Moore’un ve eski Cumhuriyetçi başkan adayı Cain’in politik olarak oldukça yanlı siyasal tarafları ağır basan adaylar oldukları da yine endişeye neden olan konular arasında.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler