Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed Başkanı Powell: Faiz artırımlarını 2020’den sonrası için konuşabiliriz

Piyasaların beklentisiyle paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmeyen Fed'in Başkanı Jerome Powell, mevcut ekonomik veriler sürdükçe gelecek yıl faiz artırımlarının gündemlerinde olmadığını söyledi.

Fed Başkanı Powell: Faiz artırımlarını 2020’den sonrası için konuşabiliriz

Fed Başkanı Jerome Powell,  Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Aralık ayı toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.  Fed, bu akşam açıkladığı Açık Para Komitesi (FOMC) kararında, faizlerde bir değişikliğe gitmeyerek, 1,50-1,75 aralığında sabit tutmuştu.

Açıklamalarında genel itibarıyla ABD ekonomisinde görünümün olumlu seyretmeye devam ettiğinin altın çizen Powell, işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyelerine indiğini, enflasyon verilerinde ekonomideki büyümeyi destekleyici noktalarda olduğunu ifade etti.

‘Faiz artırımları gelecek yıldan sonra konuşulabilir’

‘Fed’in faizleri yükseltmesi için enflasyonda ciddi, ısrarcı yukarı gidiş görmemiz gerekli’ diyen Powell,  Gelen veriler görünümle uyumlu olduğu sürece para politikası uygun kalacak. Faiz artırımlarını gelecek yıldan sonrası için konuşabiliriz” şeklinde konuştu.

Powell, “Ekonomi Ilımlı şekilde büyüyor, ılımlı büyümenin devamını beklemekteyiz. Ekonominin görünümü risklere rağmen olumlu. Enflasyon sürekli olarak hedefin altında seyrediyor. Enflasyon baskıları zayıf kalmaya devam ediyor.  Para politikası ABD halkına hizmet için iyi konumlanmış durumda. Zayıf küresel büyüme, ticaret belirsizliği imalata baskı yapmaya devam ediyor. Repo operasyonlarına devam edeceğiz. Mevcut politikamızın enflasyonu artırmak için uygun olduğunu düşünüyoruz. Fed görünümdeki önemli değişikliklere yanıt verecektir. Repo operasyonlarının detaylarında ayarlamalar yapacağız. Ekonomi 1998’dekinden çok farklı, faiz artırımlarına daha az ihtiyaç var. Yukarı yönlü enflasyon baskıları olmadan işsizlik uzun süre çok düşük kalabilir. Amacımız repo piyasasındaki tüm oynaklığı gidermek değil. Faizler destekleyici seviyede. Yıl sonunda faizler üzerinde geçici baskılar olması görülmemiş şey değil. Gelen veriler görünümle uyumlu olduğu sürece para politikası uygun kalacak. Faiz artırımlarını gelecek yıldan sonrası için konuşabiliriz. Şu an yıl sonu fonlama baskısına odaklanmış durumdayız. Bazı üyeler enflasyondaki zayıflığa dikkat çekti. Enflasyon beklentilerini yukarı çekmek için zaman lazım. USMCA Anlaşması ticarette belirsizliği azaltır, ekonomiyi destekler. Fed’in enflasyon kredibilitesi yüksek ancak enflasyon beklentileri çok düşük. ABD-ÇİN ticaret anlaşması piyasalar için USMCA’dan daha önemli. Faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş gerekiyor. Tahvil alımlarına düzenleyici konulara odaklanmış durumdayız. Güçlü önlemler aldık, adımlarımızın etkilerini görmek için beklemeye geçtik. Ticaret geriliminin ekonomi üzerinde çok önemli etkisi oldu” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler