Sosyal Medya

FED, Repo krizine nasıl müdahale etti ?

4 Aralık 2019

16-17 Eylül tarihlerinde Birleşik Devletleri sallayan repo krizi hala konuşulmaya devam ediyor. Teoriler havada uçuşur ve Wall Street yeni bir likidite krizi beklerken, biz başka bir soruyu cevaplayalım, Repo piyasasında sular nasıl duruldu? FED, repo piyasasına nasıl müdahale etti?

Herkes sussun, Veri DELİSİ konuşuyor !

Öncelikle, ABD’de repo krizi yazımızı okuyarak başlamak isteyenler için link verelim.

16-17 Eylül tarihlerinde Amerika’da repo piyasasında ciddi bir kriz yaşandı. Bu durumu doğrudan verilerden takip edelim. Aşağıda ABD’de yakında LIBOR’un yerine geçecek SOFR verisinin grafiğini sunuyorum. SOFR verisi bize repo piyasasında gecelik faizin nasıl değiştiğini gösteriyor. Görüldüğü üzere iki tarihte ortalama gecelik repo faizi 5.25 seviyesine kadar yükselmiş. Okumalarınızda %10’a kadar yükseldi diye bir ifade görürseniz, o da doğrudur, gün içinde %10 ‘a kadar yükseldi. Bununla birlikte, önemli olan gün sonu ortalama repo faiz değeridir.

FED SOFRKaynak: https://apps.newyorkfed.org/markets/autorates/sofr

 

FED, ilk müdahaleyi 18 Eylül günü yaptı. Gecelik 75 milyar dolar ile başlayan repo tutarı, eylül ayının sonunda 200 milyar dolara ulaştı. En yüksek değere (şu güne kadar), Kasım ayının ortasında 267 milyar dolar ile ulaştı. Elimizdeki son değer ise, 03.12.2019 günü sonu, 215 milyar dolar olarak görünüyor.

fed repo amount

Kaynak: https://apps.newyorkfed.org/markets/autorates/tomo-search-page üzerinden Veli Delisi tarafından hesaplanmıştır.

Yukarıdaki grafiği, FED’in haftalık bilançosu üzerinden de teyit ettim. Doğru hesaplamışım. FED’in haftalık bilançosuna şu linkten ulaşabilirsiniz. En son bilanço 29 Aralık tarihli ve o tarihteki repo miktarı benim o gün için bulduğum değerle aynı, 207 milyar dolar.

 

Kaynak: https://www.federalreserve.gov/releases/h41/current/

 Peki, FED repo piyasına yaptığı müdahaleyle piyasayı nasıl sakinleştirdi. Aşağıdaki grafikte Repo piyasanın günlük hacmi görülüyor. Ortalama 2.5 trilyon dolar seviyesinde işlem yapılıyor. Bu hacim repo piyasasında teminat verilen kağıtların miktarı, bu kağıtlara verilen paranın tutarının daha az olmasını beklemekteyiz.

Kaynak: https://www.newyorkfed.org/data-and-statistics/data-visualization/tri-party-repo/index.html#interactive/volume/collateral_value

Kafanızı karıştırmak istemem ama,  bir de aracısız yapılan ve halka açık kaydı tutulmayan repolar var. Şu sonucu çıkaralım, repo piyasasının hacmi çok büyük ve FED’in yaptığı repo işlemleri sadece devede kulak kalıyor.

FED, repoyu aracılarla (dealer ) ve MMF (Para Fonları) ile repo yaparak; hem bankalara rezerv sağlıyor hem de bahsi geçen kurumlara repo piyasasında kullanmak için mevduat veriyor.  Bu şekilde, repo piyasasındaki sıkışıklığa neden olan probleme küçük bir neşter atmış oldu.

Dealer ve MMF’lerin, FED’de hesapları olmadığı için bu kurumlar işlem için bankaları kullanıyorlar. FED’in hazine seneti karşılığı verdiği para, banka hesaplarının aktifine rezerv kaydediliyor ve banka hesaplarının yükümlülük kısmına ise mevduat olarak geçiyor.

Sonuç olarak bir taşla iki kuş, hem bankaların rezervleri artıyor hem de repo piyasasında kullanılacak mevduat miktarı artıyor.

FED

Aktif

Yükümlülük

+ Hazine Senetleri
+ Rezervler

 

BANKA

Aktif

 Yükümlülük

+ Rezervler
+ Mevduat

 

DEALER/ MMF

Aktif

Yükümlülük

 –  Hazine Senetleri
 + Mevduat

Kaynak : https://veridelisi.blogspot.com/2019/11/how-to-affect-feds-repo-auctions-to.html

 

Yararlanılan Kaynaklar:

  • FED Bilançosu :https://www.federalreserve.gov/releases/h41/
  • ABD Repo Piyasası Hacmi :https://www.newyorkfed.org/data-and-statistics/data-visualization/tri-party-repo/index.html#interactive/volume/collateral_value
  • FED Repo Verisi :https://apps.newyorkfed.org/markets/autorates/tomo-search-page
  • SOFR Verisi : https://apps.newyorkfed.org/markets/autorates/sofr
  • Federal Fon Piyasası Hacmi :https://fred.stlouisfed.org/series/EFFRVOL
  • Federal Fon Piyasası Faiz :https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları