Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro Bölgesi keyifsiz: Verilerdeki momentum kaybı şaşırtıcı değil

Euro Bölgesi’ne dair açıklanan PMI verileri Birlik ekonomisindeki görünümün bozulmaya devam ettiğini gösterdi. Birleşik PMI endeksi her ne kadar öncül…

Euro Bölgesi keyifsiz: Verilerdeki momentum kaybı şaşırtıcı değil

Euro Bölgesi’ne dair açıklanan PMI verileri Birlik ekonomisindeki görünümün bozulmaya devam ettiğini gösterdi.

Birleşik PMI endeksi her ne kadar öncül veriden yüksek olsa da, yine de Şubat ayındaki 51.9 seviyesinin altında Mart ayı için 51.6 olarak açıklandı.

Verinin en dikkat çekici noktası, önceki aylarda daralması ile dikkat çeken imalat sektörüne karşılık birleşik PMI verisini yukarı çekmeyi başaran hizmet sektörü yönünde güçlenmenin sürmesi oldu.

Euro Bölgesi’nde hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart’ta 53.3 ile Kasım ayından beri en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İlk veri 52.7 idi.

Euro Bölgesi’ne dair verinin final halinin bölge ekonomisinin yılın ilk çeyreğini durgun kapattığını gösterdiğini söyleyen IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson işletme büyümesinin 2014 yılından bu yana en uyuşuk halinde seyrettiğini de ekledi.

Williamson PMI verisinin %0.2’2lik büyüme verisi ile uyumlu olduğunu belirtti.

Başka bir ek anket ise fabrikaların Mart’ta neredeyse son 6 yıldaki en kötü aylık performanslarını gösterdiğinin altını çizdi.

Hizmet sektörü büyümesi sağlıklı imalat yapan bir ekonomiye bağlı

Hizmet sektöründeki genişleme devam etmesine rağmen son aylarda ivme kaybediyor.

Almanya, İspanya ve İtalya’da hizmet sektörü büyüme ivmesi artarken Fransa’da ilk verinin işaret ettiğinden daha az yavaşladı.

Williamson, “Hizmet sektörü görece istikrarlı bir büyüme hızını korumayı başardı ancak geçtiğimiz aylarda ivme kaybetti. İmalatın düşüşten çıkmaması durumunda, ekonomik büyümenin genel hızı yılın ikinci yarısında büyük bir ihtimalle yavaşlayacaktır.” dedi.

Ve ekledi “Hizmet sektörünün momentum kaybı şaşırtıcı olmamalı, tarih bize güçlü bir hizmet sektörü büyümesinin genelde sağlıklı imalat ekonomisine dayandığını gösteriyor”

Bu verilere bakarak önümüzdeki döneme dair göstergeler iyimserlik için pek sebep vermiyor.

Yavaşlama sinyalleri Avrupa Merkez Bankası yetkililerini de endişelendiriyor. Bu sebeple geçen ay faiz artışı zamanlamasını revize ederek en azından 2020 yılına kadar faiz artışı yapılmayacağını belirttiler.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler