Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan’ın ilgisini çekecek bir başka seçim haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasındaki sert atışmalar nedeniyle gerginlik yaşayan İsrail Başbakanı Netanyahu yeni bir dönem daha başkanlık yapıp yapamayacağını görebilmek…

Erdoğan’ın ilgisini çekecek bir başka seçim haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasındaki sert atışmalar nedeniyle gerginlik yaşayan İsrail Başbakanı Netanyahu yeni bir dönem daha başkanlık yapıp yapamayacağını görebilmek için seçim sonuçlarını bekliyor.

The Guardian tarafından açıklanan dün geceki sonuçlarda Netanyahu ile rakibi Benny Gantz’ın oldukça çekişmeli bir yarış içerisinde oldukları yayınladı.

Twitter ve Bloomberg güncellemeleri ise dün gece Netanyahu’nun önde olduğunu belirtirken, The Guardian Gantz’ın Netanyahu’nun 10 yıldır süren saltanatının sona ermeye yakın olduğunu bildirmişti.

The Guardian muhabiri Oliver Holmes bu seçimlerin sadece iki aday arasında gerçekleşmediğini iki adayın koalisyon kurma becerilerinin yarıştığını belirtti. Haber kaynaklarının seçimlerin güvenilirliği konusunu tartıştıkları görülüyor.

Her ikisi de zafer ilan etti

Bu sabaha kadar yaşanan gelişmelerde, ülkenin en önemli 3 televizyon kanalı, Netanyahu’nun partisi Likud’un liderliğindeki sağ kanat partilerin yeni koalisyon hükümetini kuracak yeterli sandalye sayısına ulaştığını belirtti. Sandıkların yüzde 97’si açılırken, Netanyahu liderliğindeki sağ kanat partilerin 120 sandalyeli mecliste 65 ile 67 milletvekillini garantilediği bildirildi.

Sağ partileri Likud’un doğal ortakları olarak niteleyen Netanyahu, “Likud liderliğindeki sağ kanat bloku açık bir zafer kazandı. İsrail vatandaşlarına güvenleri için teşekkür ediyorum. Bu gece doğal ortaklarımızla sağcı bir hükümet kurmaya başlayacağım.” dedi.

Ancak en yakın rakibi eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı’nın aldığı oy oranının çok yakın olduğunu vurgulayan Jersualem Post, kalan sandıklardan gelecek oyların sonucu değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

Eski Genelkurmay Başkanı Gantz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kazandık.” ifadesini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin yarından itibaren meclise girmeye hak kazanan partilerle görüşmeye başlayacak.

Cumhurbaşkanı, hangi partinin birinci olduğuna bakmadan koalisyon hükümetini kurmaya daha yakın olan lidere bu görevi verebiliyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler