Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan: İş Bankası Hazine’ye ait olacaktır, CHP’ye değil!

Türkiye 2013 yılında IMF defterini kapatmıştır, inşallah bir daha da açmayacaktır. Böyle bir şeyin lafını etmek Türkiye'ye ihanettir.

Erdoğan: İş Bankası Hazine’ye ait olacaktır, CHP’ye değil!

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İş Bankası’nın Hazine’nin olması gerektiğini söyledi. “Gazi Mustafa Kemal İş Bankası’nı CHP’ye değil Hazine’ye tahsis edilmiştir. Parlamento bu tarihi kararı alacaktır” diyen Erdoğan, “Yolsuzlukların önünü keseceğiz” ifadesini kullandı. Erdoğan devamında, “CHP başa gelince yapacağı ilk iş ülkemizi IMF’e teslim etmek olacaktır” dedi.

Öte yandan Erdoğan, parti içerisinde yaşanan çekişmeleri eleştirdi. “AKP içindeki parti için çekişme bir şölendir” diyen Erdoğan, “Bir yandan seçim çalışmalarını yakından takip etmenizi bir yandan da Meclis faaliyetlerine katılmanızı bekliyorum. Haftayı ikiye bölün. Yedi gün kesintisiz çalışmanızı istiyorum” diye konuştu.

 

T24’ün derlemesiyle, Erdoğan’ın konuşmasından satır başladı şöyle:

 • “İki haftadan sonra yeniden toplanan TBMM’nin önünde yeni bir gündem var. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi yasama faaliyetlerinde de gecikmeye tahammülü yoktur. Bir yandan seçim çalışmalarını yakından takip etmenizi bir yandan da Meclis faaliyetlerine katılmanızı bekliyorum. Haftayı ikiye bölün. Yedi gün kesintisiz çalışmanızı istiyorum. Bazıları bu emri yanlış anlamış olacak ki tüm güçlerini ve zamanlarını kendi iç çekişmelerine ayırıyor. AKP içindeki parti için çekişme bir şölendir. Bir göreve yeri gelir 30 kişi talip olur. Yapılan istişare sonucunda biri seçilir. Bu isim açıklandıktan sonra artık her şey geride kalır.
 • “Milletimiz varsa bizim de var olacağımızı, mutlularsa bizim de mutlu olacağımızı, hüzünlüyse bizim de hüzünlü olacağımızı ifade edeceğiz. Türkiye güçlenir ve zenginleşirse bizim de daha büyük hayaller kurmaya cesaret bulacağımızı tüm gönüllere nakşedeceğiz. Bizim dünyamızda, kibrin, büyüklenmenin, efelenmenin, grupçuluğun, hizipçiliğin, arsızlığın, yolsuzluğun, israfın, haksızlığın, hukuksuzluğun yeri olmadığını bizzat kendi yaşantımızla milletimize göstereceğiz. Ülkemizin ve milletimizin şehirlerimizin geleceğiyle ilgili hayallerimizi milletimize ifade edeceğiz. İnsana ve tüm canlılara sanata, ahlaka, vicdana uygun şehircilik anlayışı ile belediyeleri nasıl yöneteceğimizi milletimizle paylaşacağız. Ak Parti belediyeciliğinde şehir planları hakkaniyete uygun ve uzun vadeli şekilde hazırlanacak. Birilerinin siparişi olarak değil gereği neyse ona göre hazırlanacak. Altyapı sorunları tüm şehirlerimizde kökten çözülecek.
 • “Bugüne kadar gelenler buna çanak tuttular ve şu hale göz yumdular. Aynı şey Ankara ve İstanbul için geçerli. Küçük armutlu rezalet berabar. Oralarda bu tür adımları atıyoruz. Bu yerlerde terör de yaygınlaşıyor. Modern bir şehircilik anlayışıyla bu adımları atarsak vatandaşlarımız da bize yardımcı olacaklar, inşallah bu şehirleşme anlayışını kılacağız. Şehirlerimiz kendi hikâyelerine uygun şekilde geliştirilecek. Akıllı şehir uygulamalarıyla teknolojinin tüm imkânları vatandaşlarımıza sunulacak. Doğrudan insana dokunan hizmetler yaygınlaştırılacak. Yatay şehirleşme ile mahalle kültürünü komşuluğu ihya eden örnek şehirler kurulacak. 50-60 kat binalarda Allah aşkına yaşayanların birbirinden haberi var mı? Komşuluk hukuku var mı? İnanın yan dairedeki ölüyor, haberi yok. Şimdi dev rezidanslarda, binalarda, kulelerde çocukların birbiriyle hukuku diye bir şey var mı? hepsi birer kibir abidesi. Birbirleriyle konuşmak görüşmek yok. Özellikle TOKİ başta olmak üzere bu anlayışı yaygınlaştırarak yatay şehirleşme anlayışıyla oluşan o binalarda yaşayanların birbirleriyle olan hukukunu geliştirecek. Bu da medeniyetimizi tarihimizi bize anlatacak.
 • “Tabii artık süreç kısalıyor. Şurada 55 günümüz var. Bu süre içerisinde tüm belediye başkan adayı arkadaşalrımız, belediye meclis üyesi olarak belirlenecek olan arkadaşalrımız, tüm teşkilatlarımız bir defa sokakta halkımıza bunları enine boyuna anlatmalı. Neyi anlatacağız? Belediyecilik denince akla Ak Parti gelir, bunu anlatacağız. Ve 94 ruhunu anlatacağız. Öncesinde ve ondan sonra devam eden süreçte. İstanbul’da Ankara’da Kayseri’de, Mlaatya’da neler yaptık onalrı anlatacak, eserlerimizle konuşacağız. Peki bizim karşımızdakiler neler anlatacak? Yaptıkları bir şey yok ki. Ne anlatsınlar. İlk defa oy kullanacak kardeşlerimizin nerede neler yapıldı bunlardan haberleri yok. Anlatalım ki oy kullanırken ben böyle bir belediyecilik arıyordum desinler. Ak Parti iktidarlarının nasıl başarı grafikleri çizdikleri ortada. Kişi başı milli gelir biz geldiğimizde neydi şimdi neydi, buna bakın. 11 bin milyon dolara dayandı. şimdi biraz düşüş var. Kur, faiz, enflasyon dalgalanması ciddi sıkıntılara yok açtı milletimizin hayatında. Bu dalgalanma biliyorsunuz ki ülkemizin iç dinamiklerinden değil, Türkiye ekonomik araçların kullanıldığı bir saldırıya maruz kalmıştır. Hamdolsun ülkemiz kısa sürede etkisiz halde getirmiştir bu saldırıları.
 • “IMF’e gidenlerin kim oldukları belli. CHP zihniyeti gitti. Biz ise iktidara geldiğimizde 23,5 milyar dolar borcu vardı Türkiye’nin. Bir taraftan dev yatırımlar yaparken bir taraftan da bu borcu ödeyen bir iktidarız. Türkiye 2013 yılında IMF defterini kapatmıştır, inşallah bir daha da açmayacaktır. Böyle bir şeyin lafını etmek Türkiye’ye ihanettir. Ama Bay Kemal anlamaz.

Fiyatlara ayar çekilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı sebze fiyatlarındaki artış ile ilgili olarak ise, şunları söyledi: “Biberiydi, patlıcanıydı, domatesiydi, patatesiydi her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Ben şimdi bir şey söyleyeyim, tanzim satışlar kurulmuştu. Belediyelerimiz vasıtasıyla bu adımları da atabiliriz, atacağız. Vatandaşımıza ucuz, sağlıklı ürünler vermeye mecburuz.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

 • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

  Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

 • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

  Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

 • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

  Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler