Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan: Daha fazla kazanma hırsıyla işleyen bu sistemin çökmesi kaçınılmaz

İstanbul’da düzenlenen ‘Alternatif finansta yeni ufuklar’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece daha fazla kazanma hırsıyla işleyen bu ekonomik…

Erdoğan: Daha fazla kazanma hırsıyla işleyen bu sistemin çökmesi kaçınılmaz

İstanbul’da düzenlenen ‘Alternatif finansta yeni ufuklar’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece daha fazla kazanma hırsıyla işleyen bu ekonomik sistemin çökmesi kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Gezi olaylarıyla sokakları kaosa sürükleyenler ekonomimizi de hedef alıyordu. Şimdi de tüketmeyin çağrısıyla ekonomimizi hedef alıyorlar. Tüm tuzakları milletimizle birlikte boşa çıkardık.

Dünyada gelir ve servet dağılımı bozulurken bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz. Faize dayalı sisteme karşı çıkmamızın sebebi sistemin insani yükünün de ağırlaşmış olmasıdır.

Alternatif finansal işlemler dünyada süratle yayılmaktadır. Geleceğin dünyasında faize dayalı sistemin yeni bir finansal mimariye bırakacağına inanıyorum.

Üzülerek belirtmeliyim ki bu dönemde kamu dışındaki bankacılık sistemimiz, reel sektöre yeteri kadar destek sağlamadı.

Yeni ekonomik programımızla sermaye piyasasının payının artırılmasına yönelik bir dizi tedbiri hayata geçiriyoruz.

İstanbul’un küresel finans merkezi olması konusunda çok geciktik, en geç 2022 başında bunun hayata geçmesini bekliyoruz.

Ülkemizde katılım finansı olması gereken yerin çok gerisinde %5’lerde olan bu seviyeleri %15’e çıkarmalıyız. KOBİ’lerin finansmanı ile ilgili projeler hazırlıyoruz.

Katılım finansı bankacılık sisteminin faiz oranlarıyla hareket etmemelidir, yoksa bunun adı aldatmaca olur.

2008’deki küresel finans krizinin kaynağının ABD ve Avrupa olduğu bir gerçektir.

Bizim medeniyetimiz ve kültürümüz insanı merkeze alır. İnsan odaklı ve üretimin asli unsur olduğu bir yapının inşasına süratle geçilmesi gerekiyor.

Yürüttüğümüz mücadelenin başarısı için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Bugün dünyayı yeni bir ekonomik durgunluk korkusu sarmış durumda. Nasıl siyasi alanda söz sahibiysek aynı şeyi finans alanında da başaracağız.

Finans merkezi projesinin 2020 yılında hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Yatırım yapan insanları zor dönemlerinde yalnız bırakmadık. Bankacılık dışı finansal sisteminin büyümesine yönelik adımlar atıyoruz.

Katılım bankacılığı, katılım bankacılığı derler dururlar, ben buna hep karşı çıktım. Katılım bankacılığı diye bir kavram olmaz. Eğer faizsiz sistem ise şimdi söylüyoruz katılım finans sistemi. Katılım finans sistemi ile reel sektöre gereken destek verilmeli. Yeni kalkınma planında katılım finansını istediğimiz yere getirme konusunda önemli hedefler koyduk. Katılım finansı, bankacılık sisteminin faiz oranları ile hareket etmemeli.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler