Enflasyonla mücadeleye iki  darbe

KDV-ÖTV indirimleri, bütçe tasarrufu ve gönüllü indirim kampanyaları ile yıl sonunda TÜFE’yi zar-zor %20.5’a gerileten hükümet, aniden yön değiştirdi. Tütün…
13:049 Ocak 2019
Enflasyonla mücadeleye iki  darbe
KDV-ÖTV indirimleri, bütçe tasarrufu ve gönüllü indirim kampanyaları ile yıl sonunda TÜFE’yi zar-zor %20.5’a gerileten hükümet, aniden yön değiştirdi. Tütün…

KDV-ÖTV indirimleri, bütçe tasarrufu ve gönüllü indirim kampanyaları ile yıl sonunda TÜFE’yi zar-zor %20.5’a gerileten hükümet, aniden yön değiştirdi. Tütün  vergi mevzuatında yapılan değişiklik ve akaryakıtta eşel-mobile son verilmesi, yılın ilk çeyreğinde enflasyonu bir kez daha azdırabilir.

 

Tütünde garip bir vergi uygulaması

 

Tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hafta sonunda yayınlanan bir kararnameyle 4 puan artırılıp asgari maktu vergi miktarı sıfırlandı. Düzenlemenin yüksek fiyatlı sigaralarda vergi artışı, düşük fiyatlı sigaralarda düşüş getireceği, öte yandan ocak enflasyonuna 1 puanın üzerinde yükseliş olarak yansıyacağı hesaplanıyor.

 

Garanti Bankası Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert, sigaranın vergi oranlarında yapılan değişikliğin daha pahalı sigaralarda vergi miktarını artırırken, asgari maktu vergi sıfırlandığı için 8.5 TL’nin altında satılan sigaralarda vergi miktarını düşüreceğini söyledi: “Asgari maktu vergi oranının sıfırlanmasıyla -paket başına 5.6 TL’ye denk geliyor- bu tutar alınmayacağı için daha ucuz sigaralarda da nispi vergi oranı kullanılacak. Nispi vergi yüzde 67’ye çıkarılsa bile asgari maktu vergi oranına göre daha düşük kaldığı için sigara fiyatında düşürücü etkisi olacak. Ancak 8.5 TL üstündeki sigaralarda vergi oranı arttığı için sigara fiyatını artırma ihtimali doğuyor. Tabi bu farkın ne kadarını firma kendi kâr marjından karşılamak ister, sigara fiyatlarında belirleyici olacak.”  (Kaynak:  Diken)

 

 

Güle güle eşel mobil

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 17, motorine ise 18 kuruş zam gelecek.

 

Yapılan zamların pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor. Fiyatların pompaya yansımayı devletin mayıs ayında uygulamaya başladığı eşel mobil sisteminin de sona erdiği şeklinde yorumlandı. Şimdiye kadar akaryakıta gelen zamlar ÖTV oranından indirim yapılarak fahiş yükseliş engelleniyordu.

 

Dolar/TL’nin yükselişe geçtiği, Brent petrolün ise yeniden 60 dolar/varili sınadığı bir dönemde, Hazine her halde eşel-mobilin vergi maliyetine katlanamadı. Fakat TL’nin değer kazanmadığı ve petrol fiyatlarının düşmediği bir gelecek varsa, enflasyon ve satın alma gücü olarak vatandaşa çok pahalıya malolacak  kararlar bunlar.

 

Kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma kıyağı böyle mi ödettiriliyor acaba?

 

 

Çetin Ünsalan müjde paketlerini yazdı:  Rahatlatma

 

Goldman Sachs’tan 2019 petrol  tahmini

Yorumlar

Son güncelleme: 13:049 Ocak 2019
Paylaş Tweet