Sosyal Medya

Ekonomi

Durmuş Yılmaz: Ekonomi çakılma noktasında dengelendi

TBMM'de konuşan İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı eleştirdi. Yılmaz, "Sayın Bakan diyor ki: 'Cari açık azaldı, ithalat sıfırlandı, cari fazla vermeye başladık. Dolayısıyla ekonomi dengelendi.' Siz şununla övünüyorsunuz; 'Ekonomiyi büyütmedim, işsizliği artırdım, bu benim başarımdır' diyorsunuz. Ortaya koyduğunuz dengelenme ekonomiyi bitiren bir dengelenme" dedi.

Durmuş Yılmaz: Ekonomi çakılma noktasında dengelendi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Adalet, Milli Savunma ile Hazine ve Maliye bakanlıklarının bütçeleri üzerinde İYİ Parti grubu adına konuşmalar yapıldı.

‘KRİZ İNKAR EDİLDİ VE BUGÜNE GELİNDİ’

Ekonominin bir yapısal tıkanma içinde olduğunu söyleyen eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, “Bir borç kriziyle karşı karşıyayız. Bu borç krizi önceki krizlerimizde yaşadığımız gibi kamunun krizi değil, özel sektörün krizi ve maalesef bu realiteyle yüzleşmeyi reddeden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu yüzleşmenin bize elbette bir maliyeti var. Bu maliyeti ödedik” ifadelerini kullandı.

“Kriz inkar edildi ve bugüne gelindi” diyen Yılmaz, bunun üçüncü aşamasının korku ve panik olduğunu ve bu aşamada yaz tatiline girmeden önce yapılan yasal düzenlemeyle 400 milyar liraya yakın, 70 milyar dolar karşılığında batık kredinin yeniden yapılandırıldığını söyledi.

‘PAKETLERLE BU İŞ YÜRÜMÜYOR’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı eleştiren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bu ekonomi, çakılacak bir noktada dengelendi. Sayın Bakan diyor ki: ‘Cari açık azaldı, ithalat sıfırlandı, cari fazla vermeye başladık. Dolayısıyla ekonomi dengelendi.’ Hayır, Sayın Bakan. Siz şununla övünüyorsunuz; ‘Ekonomiyi büyütmedim, işsizliği artırdım, bu benim başarımdır’ diyorsunuz. ‘Ekonomiyi küçülterek ben faizi yüzde 500 yaparım, kimseye yedirmem, içirmem ve enflasyonu sıfırlarım.’ Bu, başarı değil. Böyle bir dengelenme söz konusu değil. Sizin ortaya koyduğunuz dengelenme ekonomiyi bitiren bir dengelenme. Paketlerle bu iş yürümüyor. Yapılması gereken şey, büyük, kapsamlı bir program. O program yapılmadan bu içinde bulunduğumuz koşullardan dışarı çıkılması mümkün değil.”

Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması konusuna değinen ve bankanın değerleme hesabının 20 milyar dolar kadar azaldığını aktaran Yılmaz, Berat Albayrak’a “Merkez Bankası değerleme hesabından herhangi bir kaynak kullandınız mı? Eğer kullanmadıysanız kullanmayı düşünüyor musunuz ve şu andaki bu değerleme hesabındaki azalma nedir?” diye sordu.

Lütfü Türkkan, partisi adına konuşmalar devam ederken söz alarak, Durmuş Yılmaz konuşmasını sürdürürken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sürekli Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile konuşmasını eleştirdi.

‘ENFLASYON ORANLARINDAKİ OYUNLARIN İKTİDARINIZA FAYDASI OLMAYACAK’

İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, bu bütçe gelirlerinin adil olmadığını savunarak, “Yükü yine vatandaşımızın sırtına yükleyerek, ceza ve dolaylı vergilerle vatandaşımızı canından bezdiriyorsunuz. Yeter arkadaşlar. Toplumun psikolojisini bozuyorsunuz, intihar olayları bile sizin vicdanınızın sesini duymanıza yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Çulhaoğlu, “Çeyrek altın alım gücüne göre memurun maaşını yüzde 685 düşürmüşsünüz. Görün memuru ne hale düşürdüğünüzü. Emeklinin, işçinin hali daha da vahim. Bir de bununla övünüyorsunuz. Elbette, memur da emekli de işçi de esnaf da bu rakamlarla oyun oynamanızın cevabını sandıkta verecektir” diye konuştu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise “TÜİK’in enflasyon oyunları, enflasyon oranlarındaki oynamanın iktidarınıza hiçbir faydası olmayacaktır. Devletin kurumunun yıpranması, güven kaybetmesi sizi vuracaktır. Türkiye kaybedecektir. Düşük gösterdiğiniz yıllık enflasyon oranıyla milyonlarca memur, işçi, emeklinin hakkını gasp ediyorsunuz, hakkını çalıyorsunuz” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler