Sosyal Medya

Ekonomi

Dolar/TL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor

İstanbul seçiminin ardından 5,71 seviyesine gerileyen Dolar/TL kuru, son dönemin en önemli belirsizliği olan S-400 konusunda Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’nun…

Dolar/TL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor

İstanbul seçiminin ardından 5,71 seviyesine gerileyen Dolar/TL kuru, son dönemin en önemli belirsizliği olan S-400 konusunda Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamaları sonrasında yeniden 5,83 seviyesine yükselmişti.

ABD’nin olası yaptırımlarına karşılık verileceğini ve S-400’lerden vazgeçilmeyeceğini açıklayan Çavuşoğlu’nun konuşması sonrası piyasalarda yeniden yaptırım riski fiyatlanmaya başladı ve TL’nin seçim sonrası yükselişi bu nedenle sınırlı kaldı.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu: S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değilÇavuşoğlu: S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu Japonya’da bir araya gelerek S-400 meselesini konuşmaları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki açıklamasında Trump ile bir uzlaşıya varılabileceğini belirtmiş ve ancak S-400 alımından vazgeçilmeyeceğinin de altını çizmişti.

Günün devamında Cumhurbaşkanın Erdoğan’ın açıklamaları ile dalgalanmasını sürdüren endekste Erdoğan-Trump ikilisinin G-20’de biraraya geleceğine dair haberlerle geri çekilmeler görüldü. Ancak aşağı yönlü hareketler özellikle S-400 konusundaki bu belirsizlikler nedeniyle sınırlı kalıyor.

Yurt dışı basında ABD’nin geri adım atmayacağı ve yaptırım uygulayabileceğine dair haberlerin de olması TL varlıkların yeniden düşüş yaşamasına neden oluyor.

Yeni işlem gününe 5,80 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru hafif yükselişle 5,83 seviyesine çıkarken Euro/TL de 6,6445’e yükseldi.

İntegral Yatırım Araştırma bölümü Dolar kuruna dair beklentilerinde “Dolar/TL kuru 5.80 bölgesindeki seyrini korumaya devam ediyor. Yurtiçi piyasalarda TL varlıklar üzerinde baskının sürüyor olması bu harekete neden oluyor. Seçim belirsizliği ortadan kalktı ancak S400 konusu hala gündemde. Dolayısıyla bu süreçte kurlarda geri çekilmeler bir süre daha sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.” yorumunu ekledi.

Kura yönelik teknik analizlerinde ise kurum “Dolar/TL kurunda 50 haftalık ortalama 5.65 seviyesinden geçiyor. Bu seviye kritik destek konumunda. Kur bu destek noktasının üzerinde kaldığı sürece aşağı yönlü eğiliminde zorlanabilir. Ancak genel görünümde kurda eğilimin zayıfladığı dikkat çekiyor. Ancak, kur 5.65 seviyesinin altına gerileyemezse yeniden tepkilerle karşılaşabiliriz. Yukarıda ise 5.85-5.90 bölgesi direnç olarak izlenebilir.” beklentilerini dile getirdi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler