Sosyal Medya

Döviz

Dolar Güne Yine Yüksek Başladı! Quo Vadis Türk Lirası?

Evvelki gün PPK faizi % 24 ile sabit tuttu, düşürmedi ve sıkı duruşu sürdüreceğiz diye açıklama yaptı. Fakat dolar düşeceğine yükseldi. Bugün de dolar yine yüksek bir rakamla güne başladı. Peki Dolar/TL kuru nereye gidecek?

Dolar Güne Yine Yüksek Başladı! Quo Vadis Türk Lirası?

Dün 5.43 – 5.45 bandında dalgalanan, akşam yükselişini hızlandırarak saat 23:42’de 5.4813 ile 14 Ocak’tan beri en yüksek seviyeye çıkan kur güne güne 5.46’da başladı.

Euro 6.12’e, sepet kur 5.79’da seyrediyor.

ABD – Türkiye ilişkileri ve S400 konusundaki gelişmelerin kur üzerinde baskı yaptığı belirtiliyor. Peki ama tek neden bu mu? Şüphesiz bu çok önemli bir neden ama halkın döviz tevdiat hesaplarına yönelişinin sürmesi, ekonomi yönetiminin bankalara baskı yaptığı yolunda yazılan yazılar, bir kamu bankasının Londra piyasalarında TL’yi “suni olarak” düşük tutmak için satışlar yaptığı yolundaki spekülasyonlar, hepsi üstelik seçim belirsizliği ile de birleşince bu durumu yaratıyor. Uzmanlara göre dünya ekonomisinde resesyon endişesiyle paranın yeniden ABD başta güvenli limanlara yönelmesi de Dolar Endeksini kuvvetlendiriyor.

Peki doların yükselişi ve TL’nin zayıflaması sürer mi?

Bunlardan birincisi biraz da ABD ekonomisinden gelen verilere bağlı. ABD’den bugün şubat ayı tarım dışı istihdam verisi gelecek. İstihdamın 180 bin artması, işsizlik oranının %4’ten %3.9’a gerilemesi bekleniyor. Önceki gün açıklanan Şubat özel sektör istihdam verisi 183 binle beklentinin altında artmıştı. Aynı zamanda dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası kararının da doları euroya göre kuvvetlendirmesi beklenebilir. TL açısından ise en önemli konu şu sıralarda S-300. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve diğer yönetime yakın kaynakların açıklamaları ise konunun yumuşamaktan çok uzak olduğunu gösteriyor. bu durumda en azından seçime kadar dolar/TL kurunda hükümete yakın kaynakların söylediği gibi 5 TL’nin altına bir hareket beklemek neredeyse imkansız. Öte yandan TL’nin 5,50-6 TL arası ve daha yukarı hareketler yapmasını bekleyenler şubatta biraz artmasına rağmen reel efektif kur endeksinin 77,24 olduğunu hesaba katmalı. 100’ün altındaki rakamlar TL’nin ticaret yaptığı önemli ülke paralarına göre “olması gerekenden” daha düşük, yani “ucuz” olduğunu gösteriyor. Uzun vadede çok önemli olan bu göstergeye rağmen kısa vadede kur hareketleri bu “reel değer”den bağımsız da hareket edebiliyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler