Sosyal Medya

Ekonomi

Cüneyt Akman Yazdı: TCMB Başkanının Kovulması Dövizi Olumsuz Etkilemedi; İşte Nedenleri

Çetinkaya aniden göreven alınınca pek çok iç ve dış ekonomi yorumcusu dövizde hızlı bir yükseliş bekledi. Fakat ilk saatler dışında beklenen neyse ki olmadı. Geçtiğimiz cumartesi günü bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TCMB Başkanı Çetinkaya aniden görevinden alınınca piyasalar pazartesi açılışını endişeyle beklemişti. Gerçekten de pazartesi sabahı, aslında Pazar gecesinden başlayan beklenen hareket kendini göstermiş dolar kuru yüzde 3 civarında artmıştı. Sonrasında ise döviz kuru yeniden sakinleşmiş, tıpkı karar öncesinde görülen düşüş trendine geri dönmüştü. Peki bunun sebebi neydi; döviz kurundaki düşüş devam mı edecekti, yoksa bu fırtınadan önceki sükunet miydi? O günden bu yana piyasa sürekli bu konuda doğru bir tahmin yapmak için uğraşmakla meşgul. İşte dövizin nispeten akin seyrinin ardındaki nedenler. Peki bu nedenler TL'yi korumaya ne kadar devam edebilecek?

Cüneyt Akman Yazdı: TCMB Başkanının Kovulması Dövizi Olumsuz Etkilemedi; İşte Nedenleri

Cüneyt Akman görevden almanın hemen arkasından 6 Temmuzda yazdığı Twitter akışında orta vadede döviz ve faizi olumsuz etkilemesine rağmen ilk anda piyasa tahminlerinin tersine içeriye taze paranın girmesine (dolayısıyla dövizi frenlenmesine) yönelik bir etkinin görüleceğinin altını çizmişti.

Haftanın ilk yarısı bu tahmini doğrular nitelikte, elbette başka bazı faktörlerle birlikte…

***

 

 

Yukarıdaki grafikte bir kısmı görülüyor. Aslında daha Pazar gecesi Uzak Doğu piyasalarında dolar/TL kuru 5,80’i görmüştü. Sabah kurun Türk piyasalarında da adeta 90 dereceyle pike yaptığı grafikten de takip edilebilir. Fakat sonrası özellikle yabancı trader ve analistlerin beklediği gibi gelmedi.

Ne bekliyorlardı denecek olursa aşağıdaki haberde ayrıntıları var. Hızlı bir döviz yükselişinden bir cins yeni kriz dalgasına kadar her olumsuz beklenti sıralanmıştı.

Kimileri ise bu durum karşısında hükümetin ve Erdoğan’ın bir miktar geri adım atacağını düşünmüştü. Belki deniyordu o zaman biraz piyasadaki endişe durulur. Fakat bu konuda da beklediklerinin tersi oldu. Erdoğan hem tutumunu “merkez bankasının bağımsızlığını” umursamadığını düşündüren sözlerle savundu ve gerekirse yeniden yaparım demeye getirdi, hem de TBMM’de çok eleştirilen TCMB ihtiyat akçesi ile ilgili yasa da kabul edildi.

Bütün bunlara yabancı basının yorumu uluslararası Bloomberg’in bugünkü şu başlığında kendini gösterebilir: “Turkey’s President Doubles Down After Defeat” Yani İstanbul seçim yenilgisine rağmen Erdoğan eli yükseltti, bahsi ikiye katladı. Boby Gosh’un yorumu özetle şöyle diyor: Ekonomik kriz ve seçim yenilgisine rağmen Erdoğan, seçmenin aynı şeylerden daha da fazla istediğine karar verdi.

Reuters’ın da konuyla ilgili dünkü haberinin son cümlesi ise şöyleydi: Çetinkaya’nın kovulması S-400’lerin Türkiye’ye kurulmasının hemen öncesine denk geldi ki, bu kurulum ABD yaptırımlarını tetikleyebilir ve TL’nin yeniden baskı altında kalmasına neden olabilir.

Buna karşılık bu “beklentiler” en azından şimdilik –neyse ki- gerçekleşmedi. Döviz kuru sakin hatta aşağı doğru iniyor. Borsa da kendini bir miktar da olsa toparladı. Faizlerde de yukarı doğru bir hareket yok.

Bunun bir sebebi yurt dışında da uygun koşulların oluşu… Powell’ın dün yaptığı konuşma zaten beklenen Fed faiz indirimi ihtimalini arttırarak doları daha da zayıflattı. Nitekim bu sabah dolar/TL 5,68 ile düşüşünü epeyce hız keserek sürdürse de Euro/TL kuru yaklaşık 6,42 ile yüzde 0,40 civarı arttı. Üstelik bir süredir Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da gevşemeye gideceği beklentileri, uluslararası dış politika tansiyonları (İran vb) bir araya gelince dövizleri düşürüyor, altının ise paralara karşı 1400 dolar üstüne yerleşmesine neden oluyor.

Yani TL’nin direnişinin hemen ilk akla gelen sebebi bu dış gelişmeler.

Yazının devamı:

TCMB Başkanının “Kovulması” Dövizi Olumsuz Etkilemedi, İşte Nedenleri!

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler