Sosyal Medya

Ekonomi

Çin’i gelişmekte olan ülke olarak değerlendirmek “gülünç”

Goldman Sachs’ın eski baş ekonomisti ve aynı zamanda eski yönetim kurulu başkanı olan Jim O’Neill Çin tüketicilerinin yükselişinin global ekonominin…

Çin’i gelişmekte olan ülke olarak değerlendirmek “gülünç”

Goldman Sachs’ın eski baş ekonomisti ve aynı zamanda eski yönetim kurulu başkanı olan Jim O’Neill Çin tüketicilerinin yükselişinin global ekonominin bütünü üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve Amerika’nın da bu büyümeden faydalanabileceğini belirtti.

Eğer Çin ekonomisi yavaşlarsa bu herkesin problemi olur diyen O’Neill Çin’in gelişmekte olan bir ekonomi olarak değerlendirilmesini neden “gülünç”  bulduğuna dair şöyle bir örnek verdi:

“Çin ekonomisi %6’nın üzerinde büyüyor, bunun global ekonomi üzerinde etkisi Almanya’nın %18 büyümesine eş değer bir noktada. Nasıl hala gelişmekte olan bir ekonomi olarak bahsedilebilir” dedi.

Aynı zamanda İngiliz Parlamentosu’nda Eski Muhafazakar Parti bakanlarından olan O’Neill ayrıca Hindistan ve Çin’deki büyümenin global gelir eşitsizliğindeki düşüşe en büyük katkı yapan noktalar olduğunun da altını çizdi.

Özellikle Çin ve Hindistan’ın altını çizen O’Neill global güçlerin kendi isteklerine göre yönlendirmede bulunmaya çalıştıklarına ancak bu iki ülkenin önümüzdeki yıllarda daha önemli hale geleceğine değinirken, Asya’daki bu iki büyük ülkeye ek olarak Latin Amerika’nın da yakından takip edilmesi gerektiğini işaret etti.

O’Neill “Dünya ekonomisinde yegane en önemli şey Çin tüketicilerinin yükselişidir, nokta.” dedi.

Ve devam etti: “Çin’de son yıllardır istikrarlı biçimde yavaş yavaş yükselen tüketim trendinin tersine dönmesi gibi bir durum bütün dünyayı etkiler. Ki bunu Almanya’nın kötüleşen verilerinden görebiliyoruz”

Dünya ekonomisi, büyük şirketler, para piyasaları… Bütün bunlar için en önemli soru Çin tüketicisiyle ilgili ne olduğudur yorumunda bulunan O’Neill Çin’in hala bir gelişmekte olan piyasa olarak adlandırılmasını “gülünç” bulduğunu açıkladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler