Sosyal Medya

Ekonomi

Büyüme verisi öncesi TL haftaya yatay başladı

Yeni haftanın ilk işlem gününde gözler yurt içinde açıklanacak büyüme rakamlarında. İlk çeyrekte %2,6 daralma gösteren GSYİH’nın 2. Çeyrekte de %2,0…

Büyüme verisi öncesi TL haftaya yatay başladı

Yeni haftanın ilk işlem gününde gözler yurt içinde açıklanacak büyüme rakamlarında. İlk çeyrekte %2,6 daralma gösteren GSYİH’nın 2. Çeyrekte de %2,0 daralması bekleniyor.

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından 3. Çeyrekte %1,8 daralma gösteren ekonomi, sonrasında baz etkisi ve şokun atlatılması ile büyüme göstermeye devam etti. 2018’de ABD ile Rahip Brunson’ın tutukluluğu nedeniyle yaşanan siyasi kriz, ABD’nin ek vergi uygulaması yaptırımında bulunması ile derinleşti ve TL’nin döviz karşısında rekor düşük seviyeye gerilemesi, risk primi olan CDS’lerin de rekor yüksek seviyeye çıkmasıyla ekonomik dengeler hasar aldı. Türkiye ekonomisi 2018’in 3. Çeyreğinde %1,6 ile beklenti altında büyüme gösterirken 4. Çeyrekte ise %3,0 daraldı. Bu yılın ilk çeyreğinde de çeyreklik bazda %2,6 daralma yaşadı. Özellikle imalat sanayi ve inşaat sektöründeki daralma ekonomideki zayıflığın en büyük kalemini oluşturdu.

Bugün saat 10.00’da TÜİK’in açıklayacağı büyüme rakamları öncesinde TL, dolar karşısında 5,83; Euro karşısında ise 6,41 seviyelerinde yatay işlem görüyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler