Sosyal Medya

Ekonomi

Araştırma Enstitüsü:  İşsizlik artmaya devam edecek

  Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahmin yapan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15…

Araştırma Enstitüsü:  İşsizlik artmaya devam edecek

 

Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahmin yapan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Şubat 2019-Cuma günü ilan edilecek Kasım-2018 dönemi işsizlik oranının, (2018-Ekim dönemine göre) 0,3 puan artarak yüzde 11,9 oranında gerçekleşeceğini tahmin etti. SPM’nin tahminine göre Kasım-2018 döneminde tarım dışı işsizlik oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 14 olarak belirlenecek.

 

 

Ekonomide daralma Ekim-Kasım’da sürdü

 

Rapordan çarpıcı başlıklar şöyle

 

SPM Araştırmacısı Pınar KAYNAK, geçen yılın üçüncü çeyreğinde gayrisafi sabit sermaye oluşumunun (kamu ve özel sektör yatırımları toplamı) yüzde 4 küçüldüğünü, diğer yandan Kasım döneminde ihracatın bir önceki döneme göre yüzde 1 oranında azalırken, ithalatın çok ufak bir miktarda (yüzde 0,03) olsa da artmaya devam ettiğini bildirdi. Sanayi üretim endeksinin (SÜE) ise 3,8 puan düştüğünü, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış SÜE’nin 0,3 puan azaldığını ifade eden KAYNAK, “Tüm bu gelişmelerin Kasım dönemi işgücü piyasalarına yansıması şaşırtıcı olmayacaktır” dedi.

 

İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı”nın (KKO) ise Ekim döneminde geçen yılın aynı ayına göre 4,3 puan azalarak yüzde 75,4 seviyesine düştüğü ve bu rakamın Eylül 2018 dönemi imalat sanayi KKO seviyesinden 0,8 puan düşük olduğu ifade edilen çalışmada “Ekim 2018’de tüketim malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,2 puan artarak yüzde 73,6 düzeyinde seyretmiştir. Yine aynı dönemde ara malları imalatındaki KKO yüzde 77,7’den yüzde 75,6’ya; yatırım malları imalatındaki KKO ise yüzde 76,4’ten yüzde 75,7’ye inmiştir. Dolayısıyla, ara ve yatırım malları KKO’larının azalma eğiliminin devam ettiği gözlenirken, tüketim malları KKO’sunun artış eğilimine geçtiği görülmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

 

 

Son bir buçuk yılın en yüksek işsiz sayısı

 

İşsiz sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 oranında artarak 3 milyon 287 bin kişiden 3 milyon 788 bin kişiye çıktığı da bildirildi. Tarım dışı işsizlik oranının ise Eylül dönemine göre 0,1 puan artarak yüzde 13,6 seviyesine yükseldiği ve bu oranın bir önceki yılın aynı döneminden 1,3 puan yüksek olduğu belirtildi. Çalışmada “Dolayısıyla işsizlik oranlarındaki artış eğiliminin devam ettiği görülmektedir. Bu oranlar son bir buçuk yılın en yüksek oranlarıdır. Genel işsizlik oranı ve tarım dışı işsizlik oranında Kasım 2012’den bu yana süregelen artış eğilimi devam etmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

 

 

SPM’nin Ekim-2018 dönemi işsizlik verilerine yönelik diğer tespitleri şöyle:

 

İşgücü: Ekim döneminde işgücü, Eylül dönemine göre yüzde 0,5 oranında azalarak 32 milyon 658 bin kişi olarak açıklanmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,3 oranında bir artış görülmektedir. Bu da 726 bin kişinin daha işgücüne katıldığını göstermektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü bir önceki döneme göre 121 bin kişi artarak 32 milyon 604 bin kişi seviyesine inmiştir. Bu da bir önceki döneme göre yüzde 0,4, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,3 oranında bir genişleme olduğuna işaret etmektedir.

 

İşgücüne Katılım Oranı: Ekim 2018 toplam işgücüne katılım oranı (İKO) yüzde 53,7 olarak açıklanmıştır. Bu oran Eylül döneminden 0,3 puan düşük olmakla beraber geçen yılın aynı döneminden 0,6 puan yüksektir. Diğer yandan, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılım oranı Eylül dönemine göre 0,2 puan artarak yüzde 53,6 olarak açıklanmıştır. Bu oran geçen yılın aynı döneminden 0,6 puan yüksektir.

 

İstihdam: Ekim 2018’de imalat sektöründe istihdam bir önceki döneme göre 8 bin kişi artarak 5 milyon 243 bin seviyesinde seyrederken, madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde de toplam istihdam 11 bin kişi azalmıştır. Bunlara paralel olarak sanayi sektörü istihdamı Eylül dönemine göre 2 bin kişi azalarak 5 milyon 696 bin kişi seviyesine inmiştir. Yıllık bazda hem imalat sektöründeki 188 bin, hem de madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektöründe meydana gelen 38 bin kişilik artışa mukabil, sanayi istihdamı yıllık olarak 226 bin kişi artmıştır.

 

Çetin Ünsalan yazdı:  EYT’nin gündem imzası

 

Rapor:  Bunalımın bedelini emekçi ödüyor

 

 

Tüm dünyayı, tüm ekonomiyi kavrayan haber ve analizler ParaAnaliz’de, bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler