Sosyal Medya

Ekonomi

Ankara’da ‘Güvenli Bölge’ toplantısı, ABD’den Fırat’ın doğusu uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Suriye topraklarında Fırat'ın doğusuna "mutabakat sağlanmadan" düzenleyeceği bir operasyonun "ortak çıkara zarar vereceğini" açıkladı. 

Ankara’da ‘Güvenli Bölge’ toplantısı, ABD’den Fırat’ın doğusu uyarısı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denetimindeki Kuzey Suriye ile Türkiye sınırında kurulması planlanan “güvenli bölge” tartışmaları sürüyor.

Ankara’nın ABD’nin, Kürtlerin ise Türkiye’nin önerisini kabul etmediği planla ilgili ABD’li heyet yeniden Ankara’da. Türkiye’nin ABD askeri yetkilileri ile görüşmeler başladı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada “Suriye’nin kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge’ye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmeler bugün saat 10.00’da MSB/Ankara’da başlamıştır” ifadesine yer verildi.

Ankara’da bunlar yaşanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Suriye topraklarında Fırat’ın doğusuna “mutabakat sağlanmadan” düzenleyeceği bir operasyonun “ortak çıkara zarar vereceğini” açıkladı.

Rus basınına konuşan Ortagus, şöyle dedi:

“Suriye’nin kuzeyinde planlanan bu tür tek taraflı askeri eylemler, özellikle ABD’li askerlerin harekat bölgesinin yakınında bulunma olasılığı, ABD’nin ve yerel Suriyeli partnerlerin IŞİD karşıtı operasyonlarının sürmesi nedeniyle ciddi endişe yaratıyor.”

Sputnik’in haberine göre, Ortagus, bu tür eylemleri kabul edilemez bulduklarını kaydederek, Türkiye’ye bir kez daha ortak yaklaşım belirlenmesi için ABD’yle çalışma çağrısında bulunduklarını belirtti.

Ortagus, ABD’nin güvenli bölge konusunda Türkiye’yle yoğun istişareleri sürdürdüğüne de dikkat çekti.

ABD’li sözcü, “Bu diyaloğun sınır bölgesinde güvenliği sağlamaya yönelik yegane yöntem olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin mutabakat sağlamadan düzenleyeceği her türlü askeri harekat, bu ortak çıkara zarar verir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünkü açıklamasında “Afrin’e, Cerablus’a, El-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile ABD ile paylaştık” demişti.

Ahval

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler