Sosyal Medya

Ekonomi

Amerika ve Suudi Arabistan İran’a karşı yan yana, uyarılar devam ediyor…

İran hem Suudi Arabistan hem de Amerika'dan gelen yeni tehditlerle karşı karşıya

Amerika ve Suudi Arabistan İran’a karşı yan yana, uyarılar devam ediyor…

ABD Başkanı Donald Trump, dün sosyal medya üzerinden Tahran’a yönelik yeni bir tehditte bulunarak, çıkacak herhangi bir çatışmanın İran’ın “resmi sonu” olacağını söyledi.

Suudi Arabistan ise İran’a “tüm gücüyle” karşılık vermeye hazır olduğunu ve potansiyel bir savaştan kaçınmanın İran’ın elinde olduğunu söyledi.

Zaten bölgede tarihi olarak da çok iyi anlaşamadığı bilinen İran ve Suudi Arabistan’ın arasındaki tansiyonun yükselmesi de endişe verici bulunuyor.

Hafta sonunda artan gerilim geçen hafta Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırıları ve Pazar günü Bağdat’ta sıkı korunan “Yeşil Bölge”deki ABD konsolosluğu yakınına Pazar günü yapılan füze saldırısını izledi.

Trump, Twitter üzerinden attığı herhangi bir ayrıntı içermeyen mesajında, “Savaşmak istiyorsa bu İran’ın resmi sonu olur. Bir daha asla ABD’yi tehdit etme!” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Bağdat’taki füze saldırısında ABD’nin kullandığı bir tesisin hasar almadığını ve herhangi bir can kaybı olmadığını ifade etti.

Yetkili yazılı açıklamasında, “Geçen iki hafta içinde ABD personeli ve tesislerine yapılacak saldırılara müsamaha göstermeyeceğimizi ve kararlılıkla karşılık vereceğimizi belirtti. İran’ın vekil milisleri veya benzer güçlerin gerçekleştirdiği saldırılardan İran’ı sorumlu tutacağız ve İran’a gereken karşılığı vereceğiz” dedi.

İran ile savaş istemediğini belirten Riyad ise, geçen hafta Salı günü iki benzin istasyonuna yapılan ve İran’a yakın Yemenli Husi milislerin üstlendiği saldırıdan dolayı İran’ı suçladı.

Bundan iki gün önce de aralarında Suudi Arabistan’a ait iki tankerin bulunduğu dört gemi Birleşik Arap Emirlikleri kıyıları açığında sabotaja uğradı.

ABD’ye ait Bahreyn merkezli Beşinci Donanma, Körfez İşbirliği Örgütü’ne (GCC) mensup ülkelerin Cumartesi günü Basra Körfezi’nde devriye gezmeye başladıklarını bildirdi.

Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD’nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs’ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran’ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, kısa bir süre önce İran’dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü’nü Basra Körfezi’ne göndermişti.

İLGİLİ HABERNew York Times: ABD, Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planlıyor-İran'a dikkat!New York Times: ABD, Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planlıyor-İran’a dikkat!

İLGİLİ HABERSON DAKİKA… İran Bazı Nükleer Taahhütlerinden Vazgeçti!SON DAKİKA… İran Bazı Nükleer Taahhütlerinden Vazgeçti!

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler