Sosyal Medya

Ekonomi

Altın Fiyatları, Türkiye’nin Suriye operasyonu ile Yükseldi

Türkiye'nin, ülke içindeki bölücülere yardım ettiğinden şüphelendiği Kürt militanlara yönelik kuzey Suriye’de başlattığı operasyonun ardından altın fiyatları yükseldi.

Altın Fiyatları, Türkiye’nin Suriye operasyonu ile Yükseldi

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”nın ardından Altın Fiyatları yükseldi.

Perşembe günü ABD ve Çin ticari görüşmelere başladığında, aralarında en azından kısmi ve geçici bir karar için yeni bir iyimserlik oluşması üzerine hisse senetleri ve emtialar gibi risk varlıkları yükselse de, bu gelişme ile güvenli liman varlıkları yüksek işlem gördü.

Altın vadeli işlemleri %0,6 artışla 1.512,9 dolar oldu. Spot altın %0,1 yükselerek 1.507,77 dolardan işlem gördü.

Diğer güvenli varlıklar da artış gösterdi: gümüş 17,81 dolara geri çekilmeden önce bir haftanın en yüksek seviyesini görürken, platin %0,3 artarak 892,60 dolara yükseldi.

Fiyatlar ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Salı günkü konuşmasında yılsonundan önce daha çok aksiyon alma olasılığına işaret etmesinin ardından Fed’in faiz indirimlerine devam edeceğine dair umutlarla da desteklenmeye devam etti.

Fed tutanaklarını bugün yayınlayacak, bununla beraber bu ayki toplantıda 25 puanlık bir indirim umutlarının ne kadar gerçekçi olduğu görülebilir. Yatırımcılar Fed faizlerinde 30 Ekim’deki bir aksiyon şansını %84 olarak görüyor.

Altın fiyatlarının ne kadar uzun ömürlü olacağı, zaten yüksek seviyelerde olan altın portföyüne işaret eden analistler tarafından hala sorgulanıyor.

Deutsche Bank stratejisti Ulrich Stephan, mevcut pozisyonlamanın özellikle Euro bölgesi hükümetlerinin büyümeyi daha geniş mali politikalarla destekleyebilmesi halinde, yakın vadede daha iyi performans gösterecek şekilde bıraktığını iddia etti. Küresel gümüş talebinin yaklaşık yarısı endüstriye yönelik.

Ancak şimdilik metallere olan endüstriyel talepte herhangi bir geri dönüş olduğuna dair küçük bir belirti var. Bakır vadeli işlemleri, Ağustos’ta gördüğü üç yılın en düşük seviyesine yakın bir seviyede, 2,57 dolarda düşmeye devam etti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler