Sosyal Medya

Ekonomi

Albayrak’tan “sevindiren haber”!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konkordato başvurularının ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında azaldığını söyledi. Bakan…

Albayrak’tan “sevindiren haber”!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konkordato başvurularının ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında azaldığını söyledi.

Bakan Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

“Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.”

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre “Tüm banka borçlarını tek seferde, mali durumlarına uygun olarak yapılandıran firmalar, piyasa alacaklılarıyla da anlaşmaya vararak konkordatodan çıkmaya başladı. Konkordato sürecinden çıkan firma sayısı 787’e ulaştı. Bu firmaların bankalara olan 8 milyar liralık kredi borcu konkordato kapsamından çıkmış oldu. Konkordatodan çıkanlar arasında Nuhoğlu İnşaat A.Ş., Ömür Çelik A.Ş., ABC Uluslararası Transport A.Ş., CW Enerji Mühendislik A.Ş., Günaydınlar Lojistik Ltd. Şti, Gilan Mücevherat A.Ş., Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş., Delta Makine Yapım Sanayi A.Ş. gibi şirketler de bulunuyor. Sektör temsilcilerince, kredi yapılandırma çalışmalarının yoğun biçimde devam ettiği, önümüzdeki birkaç ay içerisinde konkordatodan çıkan firma sayısının bini aşacağı ve yaklaşık 15 milyar liralık kredi paketinin konkordato kapsamından çıkacağı ifade ediliyor.”

Peki bankalar nasıl bir yük altında?

Konkordatodan çıkış için borçları yeniden yapılandırılan şirketlerin borçlu oldukları bankaların sermaye durumu nedir diye düşünülmeli.

Hatırlayacak olursanız bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesi reform paketinde yer alan önemli konulardan biri idi. Ve daha bu haftanın başında DİBS yoluyla bankaların sermayesinin güçlendirilmesine ilişkin bir adım atıldı.

İLGİLİ HABERSON DAKİKA: Kamu ve katılım bankaları için DİBS ihraçları detayları belli oldu!SON DAKİKA: Kamu ve katılım bankaları için DİBS ihraçları detayları belli oldu!

Bankalardaki batık kredilerin yeniden yapılandırılmasını desteklemek amacıyla atıldığı piyasada konuşulan bu adıma neden ihtiyaç duyulabileceğini düşündüren noktalardan bir tanesinin de bu olduğuna dair endişeler var.

Kamu bankaları ve birçok yerli bankanın baskılara dayanamayarak zararına kredi verdiği konularındaki söylentiler piyasada konuşuladursun “sevindirici haberler”in devamı gelecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler