Sosyal Medya

Ekonomi

AKPM’de Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller: Yerel seçim sonuçlarına saygı gösterilmeli!

31 Mart seçimleri ve öncesindeki genel kampanya ve seçim atmosferinin hali hazırda pek çok soru işareti oluşturduğu, genel olarak ifade özgürlüğü, medya dünyasındaki durum, tarafsızlık tartışmaları ve devlet aygıtlarının iktidar partisini kayırıcı davranışları çerçevesinde haksız rekabet görüntüsünün ortaya çıktığı belirtildi.

AKPM’de Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller: Yerel seçim sonuçlarına saygı gösterilmeli!

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’indeki en büyük ikinci politik grup olan Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu (SOC) 31 Mart Yerel Seçimleri’ne ilişkin bir bildiri yayınlayarak Türkiye’ye seçim sonuçlarına saygı göstermesi çağrısında bulundu.

“Türkiye’deki tüm yetkililere seçim sonuçlarını kabul etmeleri çağrısında bulunuyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Elbette tüm tarafların soru işaretlerini giderebilmesi için seçim sonuçlarını kanıtlayıcı taleplerde bulunma hakları vardır ancak bir hafta geçmiş olmasına rağmen İstanbul’daki resmi sonuçlar AKP’nin itirazları nedeniyle hala açıklanmadı. Bu tutum Yüksek Seçim Kurulu’nun daha önce muhalefetin itirazları hakkında aldığı kararlar ile çelişen bir durum ortaya çıkarıyor.”

SOC’un açıklamasında 31 Mart seçimleri ve öncesindeki genel kampanya ve seçim atmosferinin hali hazırda pek çok soru işareti oluşturduğu, genel olarak ifade özgürlüğü, medya dünyasındaki durum, tarafsızlık tartışmaları ve devlet aygıtlarının iktidar partisini kayırıcı davranışları çerçevesinde haksız rekabet görüntüsünün ortaya çıktığı belirtildi.

Daha önce hazırlanmış olan raporların ışığında Türkiye’de özgür ve adil seçim yapılabilecek bir atmosferin olmadığı ve bunun Türkiye’nin genel demokrasisini zedelediği öne sürülürken tüm yetkililere ve seçim kurullarına görevlerini hukukun üstünlüğünü gözetilerek açık ve şeffaf şekilde yürütmeleri çağrısı yapıldı:

“Türk yetkililere Avrupa Konseyi değerlerine bağlı kalmaları ve halkın iradesini kabul etmeleri yönünde çağrı yapıyoruz”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler