Sosyal Medya

Ekonomi

Ağustos verileri: Sonunda yaprak kıpırdadı ama ya sonra?

Faiz indirimlerinin devam edeceği bekleniyor; dolayısıyla bu indirimlerin Türk lirası üzerindeki etkileri ve düşük faiz bir araya geldiğinde ortaya çıkacak büyüme etkisinin önümüzdeki aylarda nasıl şekillendiğini izleyebileceğiz.  Yine de belirtmekte fayda var; mali ve para politikasında sınırları zorlamakla elde edilecek büyüme; Türkiye'nin devam eden önemli yapısal ekonomik sorunları ve büyümeyi ittirmek için katlanılan riskler göz önüne alındığında önümüzdeki yıllarda büyümenin potansiyelin altında kalacağının habercisi.        

Ağustos verileri: Sonunda yaprak kıpırdadı ama ya sonra?

Ağustos ayının bu son haftasında ekonomik veriler de halen gelmeye devam ediyor.

Merkez Bankası’nın  açıkladığı veri setinde, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %76,6 seviyesinde
gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,3 puan artarak %76,2 olarak açıklandı.

Alt sektörler açısından, tüketim maları KKO Temmuz ayında %74,5 iken Ağustos’ta %75,3 seviyesinde.  Dayanıklı tüketim malları üretim KKO’sunda benzer bir toparlanma yok, önceki aya göre %74,6’dan %74,3’e gerilemiş.  Dayanıksız tüketim mallarında KKO ise, %74,5’ten %75,5’e toparlanmış. Ara malları KKO’su neredeyse kıpırdamazken (%75,5), yatırım malları imalatında KKO %75,’den %76,5’e yönelmiş.

Reel Kesim Güven Endeksi’nde önemli sıçrama

Ağustos RKGE, bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,5 seviyesinde; mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 5,5 puan artarak 102,1seviyesinde gerçekleşti. Endeksin alt birimleri incelendiğinde dikkat çeken, toparlanmanın geniş bir tabanda oluşu. Genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı olmak üzere tüm alt endeksler RKGE’yi artış yönünde etkilemiş durumda.

Peki sonrasında ne olacak?

Türk lirasının son dönemlerde başka alanlarda maliyetleri olsa da istikrarı, geçen sene Ağustos ayında yaşanan  kur krizinin etkilerinin azalması ve tabi sert daralmanın ardından ılımlı bir büyüme dönemine geçiş KKO seviyelerini bir miktar yuları çekmiş görünüyor.  Faiz indirim politikasının büyüme üzerinde amaçlanan olumlu etkilerinin ise Ağustos KKO verilerinden izlemek pek mümkün değil.  Faiz indirimlerinin devam edeceği bekleniyor; dolayısıyla bu indirimlerin Türk lirası üzerindeki etkileri ve düşük faiz bir araya geldiğinde ortaya çıkacak büyüme etkisinin önümüzdeki aylarda nasıl şekillendiğini izleyebileceğiz.

Yine de belirtmekte fayda var; mali ve para politikasında sınırları zorlamakla elde edilecek büyüme; Türkiye’nin devam eden önemli yapısal ekonomik sorunları ve büyümeyi ittirmek için katlanılan riskler göz önüne alındığında önümüzdeki yıllarda büyümenin potansiyelin altında kalacağının habercisi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler