Sosyal Medya

Ekonomi

ABD’den Mesaj: S-400 Aldınız Bari aktive Etmeyin!

ABD'den 2 günde S-400 konusunda önemli karar odaklarından 3 farklı ses geldi. Dışişleri Bakanı Pompeo ile Dışişleri sözcüsünün bile dışarıdan bakıldığında farklı mesajlar verildiği intibaını uyandıracak açıklamaları ajanslara düşerken kilit önemdeki Cumhuriyetçi senatör bir çağrı yaptı. Bütün bunlar olurken ise Beyaz Saray sessizliğini koruyor.

ABD’den Mesaj: S-400 Aldınız Bari aktive Etmeyin!

Geçen Salı bütün piyasaların merakla beklediği Beyaz Saray’daki “Türkiye Yaptırımları” toplantısına katılan 45 Cumhuriyetçi senatörden biri olan Lindsey Graham Başkan Trump’ın kendisinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aramasını ve ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S-400’leri aktive etmemeleri çağrısında bulunmasını istediğini söyledi.

Defense One adlı internet sitesinin haberine göre, Senatör Lindsay Graham Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’den S-400’leri aktive etmemesini istedi. Graham, “Ben, ‘S-400’leri aktive etmezseniz yaptırımlar uygulanmak zorunda değil’ diyenler grubundayım. Türkiye’yi sistemi aktive etmemesi konusunda ikna etmeyi umuyorum” şeklinde konuştu. Graham, “Sistem aktive edilirse o zaman başka seçenek kalmıyor. Yaptırım yasası net” dedi.

Senatör Graham S-400 sisteminin aktive edilmesi halinde “ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile ilişkilerinin çok karanlık bir yola gireceği” uyarısında da bulundu.

Beyaz Saray’dan ise konuyla ilgili bir açıklama ya da yorum gelmedi.

 

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ: MÜTTEFİKE YAPTIRIM CİDDİ ADIM

Türkiye’ye S-400 alımı sebebiyle olası yaptırımlar, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus’un bakanlıkta düzenlediği olağan basın brifinginde gündeme geldi. Amerikanın Sesi’nin haberine göre sözcü, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programında çıkarma sürecini başlatmasına atıfta bulunarak “Şimdiye kadar atılan adımlar önemli. NATO müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri sözcüsü kısa adıyla CAATSA olarak bilinen Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası kapsamında yaptırımların uygulanması için belirli bir takvim öngörülmediğine dikkat çekti. “Türklerle bu konuyu görüşmeye ve endişemizi dile getirmeye devam ediyoruz. Bugün yaptırım konusunda açıklayacağız yeni bir şey yok” dedi.

ABD’li sözcü, Başkan Trump’ın CAATSA kapsamında belirli bir zaman diliminde karara varmak zorunda olmadığını vurguladı. Ortagus, “Türkiye NATO müttefiki. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak diplomasiyi ve ilişkileri korumaya çalışıyoruz. Türkiye bugüne kadar Suriye’de IŞİD’le mücadelede çok çaba sarf etti. NATO müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım. Bakan ve Başkan bu konuda bir karara varmaya hazır olduğunda açıklarız” ifadelerini kullandı.

 

POMPEO: TÜRKLER KARARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRSİN

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, “Daha fazla yaptırım gelebilir. Açıkçası S-400’lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu.” dedi.

Pompeo, Amerikan Bloomberg kanalına Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi alması ve olası yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuya dair değerlendirmelerin devam ettiğini belirten Pompeo, Türkiye’nin teslim almaya başladığı S-400’lerin aktif hale getirilmesini “kabul edilemez bir adım” olarak nitelendirdi.

Pompeo, ilk aşamada Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılmasını sağladıklarını dile getirerek, “Daha fazla yaptırım gelebilir. Açıkçası S-400’lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara’ya uzun zamandır S-400 ve F-35’lerin uyumsuz olduğunu anlattıklarını ifade eden Pompeo, “Bu sistemin (S-400) bir kısmını teslim aldılar, Türklerin bunu tekrar gözden geçirmesini istiyoruz.” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler