ABD’de istihdam patlaması

ABD’de Aralık imalat sanayi PMI ve ISM üretim anketlerinin hem A/A gerileme kaydedip hem de beklentilerin oldukça gerisinde kalması, ekonominin…
17:374 Ocak 2019
ABD’de istihdam patlaması
ABD’de Aralık imalat sanayi PMI ve ISM üretim anketlerinin hem A/A gerileme kaydedip hem de beklentilerin oldukça gerisinde kalması, ekonominin…

ABD’de Aralık imalat sanayi PMI ve ISM üretim anketlerinin hem A/A gerileme kaydedip hem de beklentilerin oldukça gerisinde kalması, ekonominin  yavaşlamaya sürüklendiğine dair kaygıları coşturarak piyasalarda sert satışlara yol açtı. Hava Perşembe günü özel sektör istihdam anketi ADP’de aylık istihdam kazancının 271 binle son zamanların en yüksek düzeyine erişmesiyle düzelmeye başladı.

Cuma TSI 16:30’da ise resmi tarım-dışı istihdam aylık 312 bin arttı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre Aralık  ayında saatlik ortalama kazançlarda Kasım ayına göre yüzde 0,4 ve  geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 3,2 büyüdü.

Ancak Aralık ayında işsizlik oranı Kasım ayındaki yüzde 3.7’den  yüzde 3.9’a çıktı. Bunda işgücüne katılımın artması 0.2 puan yükselmesi  etkili oldu.  Ekonomistler Aralık ayında tarım dışı istihdamın 176 bin artmasını,  ücretlerin yüzde 0.3 yükselmesini ve işsizlik oranının yüzde 3.6’ya gerilemesini bekliyorlardı.

 

Şubat ayından bu yana en hızlı aylık yükselişi kaydeden istihdam, 2018 yılında 2.64 milyon (2017: 2.19 milyon) artış kaydederken, ortalama çalışma saatinin 0.1 yükselmesi ve önceki ayın artışının da 155’den 176 bine yukarı revize edilmesi de emek pazarının gücünü ortaya koydu.

 

Enflasyonun önemli bir öncü göstergesi olan yıllık ücretler 2008 yılından bu yana ilk kez 2 ay üst üste Y/Y %3’ün üstünde kalırken, Bloomberg’e konuşan endüstri temsilcileri bir çok iş dalında kalifiye işçi sıkıntısı çekildiğinden şikayet ettiler.  Geniş tanımlı işsizlik %7.6’da sabit kalırken, işgücüne katılım oranında yükseliş, ücretlerin artması halinde işgücünden kopan geniş bir kitlenin daha emek pazarına dönerek ve enflasyon baskılarını bir süre erteleyebileceği izlenimini verdi.

 

Yükselen ücretler ve hızla artan çalışan sayısı özel tüketime destek vererek, mali teşviklerin gücünü yitirmesi ve Ticaret Savaşı’ndan kaynaklanan baskıların kısmen bertaraf edilmesini sağlayabilir.

 

Öte yanda, ABD’de sabit sermaye yatırımlarının GSYİH’ye katkı yapması için Ticaret Savaşları’nın bitmesi  ve WTI petrol fiyatlarının bir miktar daha yükselmsi şart. Halen en güvendiğimiz öncü GSYİH göstergesi olan Atlanta Fed nowcast 4Ç2018 büyümesini Y/Y %2.6 olarak tahmin ediyor. Güncel perakende satış verilerini de hesaba katarsak, son çeyrekte bir kez daha %3’e yakın bir büyüme elde edilmesi olasılık dahilinde.

 

Verinin açıklanması ardından, ABD doları ve S&P500 futures yukarı hamle yaparken, 2-10 yılık ABD DİBS getirileri de mütevazi oranlarda yükseliş kaydetti. Gözler bir kaç saat içinde bir panelde konuşacak olan Fed başkanı Powell’de olacak. Powell’ın Fed’in 2019’da 2 kez faiz artırma öngörülerini destekleyici yönde mesajlar verip vermeyeceği merak ediliyor.

 

FÖŞ yazdı:  Tahvil pazarından başımıza taş yağacak

 

FÖŞ anlattı: Fed, Trump, dolar ve Türkiye

 

Yorumlar

Son güncelleme: 17:374 Ocak 2019
Paylaş Tweet