Sosyal Medya

Ekonomi

Ocak Ayı Cari Dengesi: Yıllık 21,6 Milyar $ Açık

Cari işlemler dengesi ocak ayında 813 milyon dolar açık verdi. Cari işlemler açığı aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 6 milyar 313 milyon dolar azalarak bir milyar 437 milyon dolara inmişti Önceki 4 ay ise üst üste cari işlemler fazlası verilmiş, bu 2002'den bu yana en uzun cari fazla serisi olmuştu. Aralık ve ocak ayı verileriyle ekonomi yeniden cari açıklar geri dönmüşse de yıllık cari açık miktarı azalmaya devam ediyor. Ocak ayı itibariyle cari açık 21,6 milyar dolara düştü.

Ocak Ayı Cari Dengesi: Yıllık 21,6 Milyar $ Açık

Türkiye ekonomisinin şimdiki yapısal pozisyonunda cari fazla vermek ekonomideki daralmaya işaret ederken cari açık vermek de büyüme işareti. Ne var ki cari açığa dayalı büyüme de bir türlü sürdürülebilir olmuyor ve sık sık durgunluk ve çalkantılarla kesintiye uğruyor.

Merkez Bankasının açıklamasına dönecek olursak ekonomi ocak ayında 813 milyon dolar açık verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılı Ocak ayı Ödemeler Dengesi Gelişmeleri raporundaki ifadeler şöyle:.

Yapılan açıklamaya göre,

Cari işlemler hesabı
Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak ayına göre 6.221 milyon ABD Doları azalarak 813 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 21.592 milyon ABD Doları olmuştur.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6.239 milyon ABD Doları azalarak 1.570 milyon ABD Dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 221 milyon ABD Doları artarak 1.274 milyon ABD Dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Ocak ayında 1.505 milyon ABD Doları açık vermişken, bu ayda 2.943 milyon ABD Doları fazla vermiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon ABD Doları tutarında artarak 1.034 milyon ABD Dolarına yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 119 milyon ABD Doları artarak 529 milyon ABD Doları olmuştur.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 116 milyon ABD Doları azalarak 92 milyon ABD Dolarına gerilemiştir.

Finans hesabı
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 204 milyon ABD Doları artarak 586 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 6.110 milyon ABD Doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 1.300 milyon ABD Doları net alış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 192 milyon ABD Doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 1.146 milyon ABD Doları net borçlanma yaparken, Genel Hükümet 3.414 milyon ABD Doları yeni ihraç gerçekleştirmiştir.
Diğer yatırımlarda 579 milyon ABD Doları tutarında net çıkış gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.444 milyon ABD Doları ve yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 2.215 milyon ABD Doları net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 2.213 milyon ABD Doları, 95 milyon ABD Doları ve 162 milyon ABD Doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.
Resmi rezervlerde bu ayda 3.540 milyon ABD Doları rezerv artışı gözlenmiştir.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler