Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Yeni başbakanını bekleyen İngiliz ekonomisi 7 yıldır ilk kez daralmış olabilir

İngiliz ekonomisinin daralmaya başladığına yönelik işaretler ve devam eden Brexit dramı nedeniyle durumun kısa vadede daha da kötüye gideceğine dair…

Yeni başbakanını bekleyen İngiliz ekonomisi 7 yıldır ilk kez daralmış olabilir

İngiliz ekonomisinin daralmaya başladığına yönelik işaretler ve devam eden Brexit dramı nedeniyle durumun kısa vadede daha da kötüye gideceğine dair korkular arasında, sterlin Salı günü erken ticarette kayıp yaşadı.

İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu benzer perakende satışların Haziran ayında bir yıl öncesine göre %1,6 düşüş yaşadığını raporladı. 12 ay boyunca ortalama satışların %0,1 düşüş ile 2012’den bu yana görülen en kötü performansı sergilediğini ekledi.

EY ITEM kulübü kıdemli ekonomisti Howard Archer Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamada, İngiltere tüketici harcamasının ikinci çeyrekte “önemli derecede daha zayıf” olduğunu söyledi. “Rakamlar çeyreklik bazda GSYH’nin %0,2 daralmış olabileceğine olan inancımızı destekliyor.”

Rakamlar, hem Brexit ile ilgili belirsizlikler nedeniyle yatırımda görülen genel bir düşüşü hem de 29 Mart olan Brexit’in son tarihinin ertelenmesinden sonra acil durum stok yapısının gevşemesini yansıtan son derece zayıf olan satın alma müdürleri endeksi silsilesini ve Brexit’in hemen ardından olması beklenen aşırı üretimi engellemek için pek çok otomobil fabrikasının yıllık bakım dönemine geçmesi gerçeğini takip ediyor.

Sterlin 1,2485 dolar ile altı ayın düşük seviyesi yakınında oldu. Ayrıca sterlin Euro karşısında %0,3 kayıpla, 1,1135’e geriledi.

Muhafazakar Parti’nin bir sonraki lideri (otomatikman sonraki başbakan) için yapılan seçim de sterlini tartıyor. Her iki aday da, Brexit’e ülkenin çoğunluğundan daha fazla kendini adamış bir parti üyeliğini kazanmak için Ekim ayında İngiltere’yi geçiş anlaşması olmaksızın AB’den çıkarmaya niyetli olduklarından bahsediyor. İki aday olan Boris Johnson ve Jeremy Hunt arasında televizyondan yayınlanacak son çekişme bu akşam olacak.

Diğer dövizler karşısında dolar, iş raporu sonrasında hafif artışlar yaşamaya devam etse de, yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü Kongre’ye vereceği ifade öncesinde büyük iddialar koymaya gönülsüz oldu.

Powell ayrıca bir Fed etkinliğinde banka stres testleri üzerine açılış konuşması yapacak. Bu konuşma, geçen haftaki güçlü iş raporunun faiz oranı gidişatına olan etkisine dair görüşlerini yansıtabilir.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi vadeli işlemleri, büyük oranda sterlinde görülen zayıflık sayesinde yaklaşık üç haftanın yükseğini gördü. Pazartesi gününden %0,1 artışla 97,082 puandan işlem gördü.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler