Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Wall Street’i çökerten veri:  ISM

Ağustos ISM’nin 50’nin üzerinde çıkması beklenirken, manşet 49.1 olarak açıklandı. Anketin siparişler, satışlar ve istihdam gibi alt kalemleri de aydan aya sert gerilemeler kaydetti.

Wall Street’i çökerten veri:  ISM

Borsalar Eylül ayına kötü bir başlangıç yaptı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un Avam Kamerası’nda çoğunluğu kaybetmesi erken seçim ve anlaşmasız Brexit ihtimalini yükselterek Pound’a sert bir darbe indirirken, Wall Street’te ise 3 büyük borsa endeksi imalat sanayi ISM’ın 3 yıl aradan sonra 50’nin altına inmesi, yani daralma bölgesine geçmesi ile sarsıldı. Asya bu sabah Çin’in hizmetler PMI endeksinin beklentiyi aşması sayesinde hafif alıcılı, fakat Başkan Xi Jinping Asya devinin çok yönlü ve karmaşık risklerle savaştığını beyan ederek kaygı yarattı. Beijing protestoların sonu gelmeyen Hong Kong’a müdahaleye hazırlanıyor olabilir.

 

Institute of Supply Managers (Tedarik Yöneticileri Enstitüsü) tarafından aylık olarak yayınlanan imalat sanayi ve hizmetler ISM anketi ABD’de PMI’ın yerine geçiyor. PMI da aynı hizmeti veriyor, fakat yatırımcılar ISM’a daha çok önem veriyor.

 

Ağustos ISM’nin 50’nin üzerinde çıkması beklenirken, manşet 49.1 olarak açıklandı.  Anketin siparişler, satışlar ve istihdam gibi alt kalemleri de aydan aya sert gerilemeler kaydederken, ISM’a göre işdünyası güveni kayda değer ölçüde zayıfladı.

Öte yanda  IHS Markit tarafından derlenen imalat sanayi PMI 50.3’le genişlemenin sürdüğünü işaret etti.  Fakat,  IHS Markit Baş  Ekonomisti  Chris Williamson ABD imalat sanayinin 2009’dan bu yana en zor günlerini geçirdiğini kaydederek, yıllık daralma hızının %3 civarında olduğunu ekledi. Başlıca sorun ihracat yapan sektörler.

 

ABD’nin de resesyona yaklaştığı algısı ile 10 ve 30 yıllık DİBS’de faizler hızla gerilerken, DJ30 ve S&P500 sırası ile günlük %1.1 ve %0.7 düştü. Altın futures %1 zıpladı. Satışlarda perakende, bankalar ve bilgisayar çipi üreticileri başı çekti. Bu sabah Asya’da Çin Caixin hizmetler PMI’ın beklentiyi aşması sayesinde ufak çapta alımlar var, fakat yatırımcı morali oldukça bozuk.

 

AmeriVet Securities SGMK direktörü  Gregory Faranello “Artık her ülke kendini kurtarmaya çalışıyor. Eylül’e görülmemiş ölçüde yüksek belirsizlik içinde girdik. Bu ay piyasalarda yaşanacaklar senenin geri kalanında trendi belirler” dedi.

 

Ticaret Savaşları’nda ise hiç bir ilerleme yok. İki ülke hala müzakere tarihi bile belirleyemediler.  ISM verisi sonrasında futures traderları Fed’nin 2020 sonuna kadar faiz indireceğine dair bahisleri (pozisyonlarını) yükselttiler.

 

FÖŞ video:  Para riskten kaçıyor

 

FÖŞ yazdı:  Resesyon, deflasyon ve mali kriz farklıdır

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler