Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Uzmanlar uyarıyor:  Arjantin krizi başka ülkelere de bulaşabilir

Gelişmekte Olan Piyasalar toparlanmakta zorlanacak

Uzmanlar uyarıyor:  Arjantin krizi başka ülkelere de bulaşabilir

CNBC.com’da çıkan habere göre,  Fidelity International Varlık yönetimi direktörü Andrea Iannelli Arjantin’de ikinci gününe giren mali krizin başk ülkelere de bulaşabileceğini iddia etti.  2018 Ağustos’unda Arjantin ve Türkiye negatif etkileşime girerek tüm Gelişmekte Olan Piyasalar’da satışlara yol açmıştı. Aynı  süreç tekrar yaşanabilir mi?   Bu kez Türkiye’nin yerini Hong Kong’un alabileceğine dikkat çekelim.

 

Elimizdeki son verilere göre, Pazartesi  günü Arjantin Borsası Merval dolar bazında %46 değer yitirdi. Dün pezo dolara karşı %15 düşerken, henüz  Salı günü için sağlıklı veri alamıyoruz, fakat Bloomberg’e göre Salı seansında da tüm piyasalarda satışlar devam ediyor.

 

İlk tur seçimleri kazanan başkan adayı Alberto Fernandez kamu borcununu artık sürdürülebilir olmadığını öne sürerken, öte yanda da morataryum ilan etmeyi düşünmediklerini ekledi. Fernendez ülkenin yeni bir ekonomik modele ihtiyaç duyduğunu iddia ederken, bu konuda planlarını açıklamadı. Sadece Arjantin’li çiftçilerin daha fazla tahıl ihraç etmesi gerektiğini söylüyor.

 

Halihazırda  MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi günlük %1 kayıpla seyrini sürdürüyor. Danske Bank Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) araştırma direktörü Jakob Christensen’e göre, global görünüm oldukça zayıf ki bu durumda Arjantin krizi günler hatta haftalar sürebilir.

 

Asya’da ticaretin barometresi sayılan Singapur’un 2019 büyüme tahminlerini aşağı revize etmesi de GOP yatırımcıları arasında kaygı yaratıyor.

 

Reuters’e göre, bu kez Güney Afrika randı, Rus rublesi ve TL en fazla değer yitiren GOÜ para birimleri arasında başı çekiyor. TSİ 18:30’da dolar/TL kotasyonları 5.5830 civarında.

 

Trump’ın Çin mallarına ek gümrük vergisini 15 Aralık’a ertelemesi GOP’ta kaygıyı bir ölçüde hafifletebilir. Ayrıca, tüm uzmanlara göre, geçmiş küresel krizlere oranla bir çok GOÜ’nin dış denge ve rezerv birikimi gibi temel ekonomik paramatreleri oldukça sağlam. Öte yanda, ABD’de çekirdek TÜFE’nin yükselişe geçmesi (Y/Y %2.2) Fed’in  planlarını sorgulatırken, Arjantin’in yanına Hong Kong’un da katılması riskleri yükseltiyor.

En nihayetinde ise GOP yatırımlarının baş düşmanı olan Dolar Endeksi iyi haber, kötü haber dinlemeden değer kazanıyor. Akşam saatlerinde %0.3 primle 98 düzeyine yakındı.

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler