Sosyal Medya

Döviz

Ultra gevşek para politikası daha da gevşeyebilir mi?

Enflasyon konusundaki hedefine bir türlü ulaşamayan ve ultra gevşek para politikası ile dikkat çeken Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko…

Ultra gevşek para politikası daha da gevşeyebilir mi?

Enflasyon konusundaki hedefine bir türlü ulaşamayan ve ultra gevşek para politikası ile dikkat çeken Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, yendeki sert yükselişin ekonomiye zarar vermesi ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılmasını riske atması durumunda ekonomiye verilen desteği artırmaya hazır olduğunu belirtti.

Ancak Kuroda BoJ’un para politikasını daha da gevşetecek olması durumunda faydaları ve zararları dikkatle değerlendireceğini söyledi.

Reuters’da yer alan habere göre, Kuroda bir kez daha gevşeme için olası araçlardan bahsederken uzun ve kısa vadeli faizlerin indirimi, varlık alımlarının genişletilmesi ve para basılmasının hızlandırılması gibi yöntemleri vurguladı.

Kuroda parlamentoya yaptığı açıklamada, “Para birimi hareketlerinin ekonomi ve fiyatlar üzerinde etkisi olabilir, bu nedenle para politikasını yönlendirirken bu faktörleri dikkate almamız çok önemli” dedi.

Kuroda ayrıca “(Para birimi hareketleri) ekonomi ve fiyatlar üzerinde etkiye sahipse ve fiyat hedefimize ulaşmamızın gerekli olduğunu düşünürsek, politikayı gevşetmeyi değerlendireceğiz” dedi

Aslında BoJ ciddi bir ikilem ile karşı karşıya. Yıllardır yoğun bir biçimde para basılıyor olmasının piyasa likiditesi ve ticari bankaların karlılıkları üzerinde negatif etkileri oldu. Oldukça uzun süredir devam eden gevşek para politikasının getirdiği risklere karşı artan endişeler var.

Ancak bir türlü tutturulamayan enflasyon hedefi Japonya’yı Amerika ve Avrupa gibi diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde bırakıyor ve Yen’de yaşanacak hızlı artışlara karşı savaşırken elinde daha az kozu bulunuyor.

ETF programına devam

Kuroda ETF’ler (borsa yatırım fonu olarak da biliniyor) konusundaki eleştirilere de yanıt verdi.

Kuroda BoJ’un ETF alımlarına dair programını durdurma veya gözden geçirme gibi bir planı olmadığını belirtti. Piyasa oyuncuları BoJ’un bu anlamda büyük pozisyonunun piyasadaki dengeleri bozduğu konusundaki eleştirileri yükseliyor.

Kuroda bu anlamdaki eleştirileri göz önünde bulundurarak, Merkez Bankası’nın bu politikanın avantaj ve dezavantajlarını dengelemek için en uygun araçları kullanacaklarını dile getirdi.

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler