Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Üç büyük bankadan Çin’e dair iyimser revizyon

Dün beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamı açıklayan Çin’e dair yatırım bankalarının iyimserliğinin arttığı gözleniyor. Barclays, ING Bank ve Citi Bank…

Üç büyük bankadan Çin’e dair iyimser revizyon

Dün beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamı açıklayan Çin’e dair yatırım bankalarının iyimserliğinin arttığı gözleniyor.

Barclays, ING Bank ve Citi Bank yayınladığı raporlarda Çin’e dair büyüme beklentilerini yukarıya çekti.

Dün açıklanan verilerde yılın ilk çeyreğinde %6.4 büyüdüğü açıklanan Çin ekonomisi üzerinde aylardır devam eden hükümetin teşvik çabalarının toparlanmaya yardımcı olduğu görüldü.

Bankaların görüşleri

Barclays bu yıla dair büyüme beklentisini %6.2’den %6.5’a yükselttiğini açıkladı. İlk çeyreğe dair sürpriz büyüme beklentisinin etkili olduğunu belirten banka revizyonun sadece hükümetin teşvik programının değil aynı zamanda iyileşen konut sektörü ve daha iyi durumda olan ihracat görünümünden de destek aldığını açıkladı.

Citibank da %6.2 olan önceki büyüme tahminini %6.6 olarak revize ettiğini açıkladı.

Kurum Amerika ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına dair daha olumlu bir görünüm olduğunu ve Çin’deki iç talebin daha güçlü bir tablo çizdiğini belirtti.

Banka ekonomistlerinin oluşturduğu raporda, baz senaryonun yılın ikinci yarısında Amerika ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılacağının ve bu anlaşma ile mevcut extra gümrük vergilerinin büyük bölümünün (belki de hepsinin) kaldırılacağını öngördüğü söylendi.

ING Bank da önceki %6.3’lük büyüme beklentisini %6.5’a yükseltti.

Banka ilk çeyrekte esas büyüme yakıtının teşviklerle desteklenen altyapı projeleri ve 5G Telekom üretimi olduğunu belirtti.

Bankanın Çin ekonomisti Iris Pang (büyümeye dair) trendin yılın devamında da devam edeceğini düşündüklerini söyledi.

Çin hükümetinin bu yıl için resmi büyüme beklentisi %6-6.5 seviyesinde bulunuyor.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler