Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump’ın Hamleleri Boşa mı Çıkıyor: Çin’in İhracatı Temmuzda Arttı!

ABD'nin Çin'e yönelik ek vergi hamlesinin sonucu Trump'ın beklediğinin tersine Çin'in ihracatının azalması değil de artması mı olacak? Henüz o ek vergi hamlesi gelmeden önceki ay olan temmuzda Çin'in ihracatı beklenmedik şekilde arttı. Temmuz ayında Çin-ABD müzakerelerinin çok da iyi geçmediği ortaya çıkmış gibiydi. Daha önce de Çin-ABD ticaret savaşlarının kötüleşme evreslerinde Çin'in ihracatı özellikle ABD'ye artmıştı. Çin firmaları yeni bir kısıtlama gelmeden yapabildikleri kadar ihracat yapmaya çalışmışlardı.

Trump’ın Hamleleri Boşa mı Çıkıyor: Çin’in İhracatı Temmuzda Arttı!

Çin’in temmuz ayında ihracatı beklenmedik şekilde artarken, ithalatı ise beklentilerin altında bir düşüş gösterdi. Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 attı. İthalat ise yüzde 5.6 azaldı.

Ekonomistler temmuz ayında ihracatın yüzde 2,0 ve ithalatın yüzde 8,3-9,0 azalmasını bekliyorlardı.

Haziran ayında ihracat yüzde 1,3 ve ithalat yüzde 7,3 azalmıştı.

Temmuz ayında Çin’in ticaret fazlası ise Haziran ayındaki 50,98 milyar dolardan 45,06 milyar dolara geriledi. Analistler 40 milyar dolar fazla bekliyorlardı.

Yılın ilk 7 ayına bakıldığında ise Çin’in ihracatı yüzde 0,6 artarken ithalatı yüzde 4,5 azaldı.

İLGİLİ HABERÇin'den Trump'a Yuan Resti: İlk Kez 7'nin Üzerinde FikslediÇin’den Trump’a Yuan Resti: İlk Kez 7’nin Üzerinde Fiksledi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler