Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump’ın Amacı Bağcı Dövmek mi? Beklenen Çin-ABD Görüşmeleri Sakandalla Başladı

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine G-20 zirvesinde yeniden başlanması kararlaştırılmış, alt düzeyde ilk görüşmeler de bir süre sonra başlamıştı. Fakat ilk ciddi üst düzey heyetler arasındaki görüşme bugün yapılacaktı. Görüşme başladı. Herkes içeriden bilgi veya açıklama peşindeydi. Derken Trump'ın soğuk duş gibi bir tviti geldi.

Trump’ın Amacı Bağcı Dövmek mi? Beklenen Çin-ABD Görüşmeleri Sakandalla Başladı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin de aralarında olduğu mevkidaşları ile Şanghay’da Xijiao State Guest Hotel’de Çarşamba sabahı bir araya geldi.

Mnuchin Lighthizer ve Liu He objektiflere birlikte poz verdiler. Çin tarafından toplamda altı temsilci müzakere masasına otururken, ABD tarafından beş kişi bulunuyordu.

Global Times gazetesinin baş editörü kaynak belirtmeden, “Bildiğim kadarıyla atmosfer iyi” dedi.

Amerikalı heyet Salı günü Şanghay’a gelerek akşam yemeğine katıldı. Yemeğin başlamasının akabinde ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yayımladığı mesajda Çin’i ABD tarım ürünlerini satın alma konusunda isteksiz davranmakla itham etti ve bu ülkenin ABD’yi “kazıklamaya” devam ettiğini kaydetti.

Çin Komünist Partisi’ne yakın People’s Daily, Trump’ın tweetlerini Çin’in ABD’yi kazıklamadığını ve Çin’in ticaret ilkelerine aykırı davranmayacağını belirterek cevapladı.

Trump bundan sonra da durmadı. İki saat geçmişti ki bir tweet daha attı.

Bu kez kendi koyduğu vergiler nedeniyşe Çin’in 5 milyon istihdam kaybettiğini, kendisinin Çin’i serseme çevirdiğini, ABD’nin iyi iş becerdiğini yazdı.

ASYA PİYASALARI GERİLEDİ

Bu tweet’lerin ilk  etkisi Asya borsalarının bu gelen haberler sonucu gerilemesi oldu.

Hisse senetleri Tokyo’dan Seul’e, Sidney’den Hong Kong’a kadar geriledi. Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 0,7 geriledi.
Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0,8 azaldı. Salı günü rekorla kapanan S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0,2 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0,8 geriledi. Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0,6 düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0,5 azaldı.

Henüz görüşme bitip resmi bir açıklama gelmedi ama Trump’ın içerideki seçim çalışmalarını etkilemek amacıyla yaptığı düşünülen bu açıklamalar uzun zamandır dünya piyasalarının ümit bağladığı bu yeni tur görüşmelere şüphesiz ki olumlu bir etki yapmaktan uzak.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler