Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump yine Fed’i eleştirdi: Faiz artışları olmasa…

Geçtiğimiz Ekim ayında Fed’in “çıldırmış” olduğunu söyleyen Trump o dönemden bu yana hem Fed’i hem de Fed Başkanı Powell’ı açık…

Trump yine Fed’i eleştirdi: Faiz artışları olmasa…

Geçtiğimiz Ekim ayında Fed’in “çıldırmış” olduğunu söyleyen Trump o dönemden bu yana hem Fed’i hem de Fed Başkanı Powell’ı açık bir biçimde pek çok kez eleştirdi.

Trump son açıklamalarında Fed faiz artışlarını yakın zamanda durdursa ABD ekonomisinin daha güçlü olabileceğini belirtti.

Cuma günü yaptığı açıklamalarında “Eğer faizleri artıran ve parasal sıkılaştırma uygulayan birileri olmasa (ekonomik büyüme anlamında) %3.1 yerine %4’ün üzerinde bir yerlerde olurduk” dedi.

Fox Business’a konuşan Trump “Dünya (ekonomisi) yavaşlıyor ancak biz yavaşlamıyoruz” diye ekledi.

Fed’in faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıkladığı ve güvercin bir tavır sergilediği toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Trump “Dürüst olmak gerekirse umarım onları etkilememişimdir” dedi.

Fed önümüzdeki döneme ilişkin faiz artırımı ve ekonomik görünüm beklentilerini aşağıya çektiğini açıklamıştı.

Amerikan ekonomisi 2018 yılındaki GSYH büyümesi son çeyreğin bir önceki yılın aynı dönemine göre karşılaştırıldığında %3.1 olarak gerçekleşmişti.

CNBC tarafından yayınlanan anketler ise Amerikan ekonomisinin bu yıl %2.3 büyümesinin beklendiğini gösteriyor.

“Etkilediysem de farketmez, onları etkileyip etkilemediğim umurumda değil. Doğru olan bir şey varsa o da haklı olduğum.” diyen Trump ekledi “Bütün bu faiz artışlarını yapmamış olsalar %4’ün üzerinde olurduk.”

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler