Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump şimdi de Brezilya ve Arjantin’e vergi koyuyor

Hem ekonomistler hem de hükümet yetkilileri, Brezilya ve Arjantin'in para birimlerini manipüle ettiği fikrini kabul etmiyorlar.  Her iki ülkenin de para birimleri yaşanan ekonomik problemlerin eşliğinde değer kaybetmekteler.

Trump şimdi de Brezilya ve Arjantin’e vergi koyuyor

ABD Cumhurbaşkanı Trump Pazartesi günü yaptığı twitter açıklamasında, Brezilya ve Arjantin’den gelen çelik ve alüminyuma gümrük vergileri koyacağını söyledi. Söz konusu vergiler bu ülkelerle yapılan önceki anlaşmaları bozacak ve Trump’ın vites düşürür görüntü verdiği ticaret savaşlarını daha da genişletmesi anlamına gelecek.

Trump, Twitter’daki mesajında Brezilya ve Arjantin’i para birimlerini manipüle etmek ve Amerikalı çiftçilere zarar vermekle suçladı. “Bu nedenle, derhal yürürlüğe girmek üzere,  bu ülkelerden ABD’ye gönderilen tüm çelik ve alüminyum üzerine vergi leri geri ekleyeceğim” dedi.

Gerçekte, Trump yönetimi “tarifeleri geri yükleyemiyor” çünkü geçtiğimiz yıl kota sistemi kapsamında ABD’ye yapılan sevkiyatları sınırlamaya zorlamakla birlikte, Brezilya ve Arjantin’deki metallere hiçbir zaman vergi empoze etmedi. ABD, Mart 2018’de Brezilya’yı, Arjantin’i ve diğer ülkeleri cumhurbaşkanının metal tarifelerinden muaf tutmuştu ve ABD’nin ticaret şartlarını geliştirmek için bu ülkelerle müzakerelere devam edeceğini söylemişti. Mayıs 2018’de ise, metal sevkiyatlarını her yıl belirli bir hacimde tutan ülkelerle bir anlaşmaya vardığını açıklamıştı. 

Ancak cumhurbaşkanının hareketi, ne önceki anlaşmaların ne de siyasi ittifakların bir ülkeyi ABD ile ani ticaret çatışmalarından koruyamayacağını gösteriyor.  Brezilya ve Arjantin’de yaşanmakta olan ekonomik zorluklar ise herhangi bir ülkeyi Trump’ın ani hışmından korumaya yeterli değil.  Trump’ın duyurusu, Trump yönetimi ile bağları güçlendirmek için çok çaba harcayan Brezilya’nın muhafazakar popülist başkanı Jair Bolsonaro’nun da tepkisini çereken, Bolsonaro Trump ile iletişim kanallarının açık olduğunu ve konu ile ilgili ABD başkanını arayacağını söyledi.

Arjantin’in üretim bakanı Dante Sica, hareketi “tamamen beklenmedik” olarak nitelendirdi. “Geçen hafta Washington’daydım ve birçok insanla konuştum ve herhangi bir değişiklik olacağına dair hiçbir işaret yoktu” dedi. Trump’ın önceki anlaşmaları tersine çevirmesine neyin yol açtığı belli değil.

Hem ekonomistler hem de hükümet yetkilileri, Brezilya ve Arjantin’in para birimlerini manipüle ettiği fikrini kabul etmiyorlar.  Her iki ülkenin de para birimleri yaşanan ekonomik problemlerin eşliğinde değer kaybetmekteler.  Bu para hareketleri, Brezilya ve Arjantin mallarının yurtdışından satın alınmasını daha ucuz hale getirmekle beraber, zaten ABD-Çin ticaret savaşlarının temelinde para birimlerinin değerleri yer almakta. 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler