Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump fikir değiştirdi, piyasalar alkışladı

Trump Çin Başbakan Yardımcısı  Liu He’nin özel ricası nedeniyle 1 Ekim’de yürürlüğe girecek 250 milyar dolar değerinde  Çin malına ek %5 gümrük vergisini 15 Ekim’e öteledi

Trump fikir değiştirdi, piyasalar alkışladı

Dünyayı bir batırıp bir çıkartan adam Donald Trump bir kez daha fikir değiştirerek Wall Street borsalarını ateşledi.  Fakat Asya bu sabah AMB faiz kararı öncesi yatay.

Trump Çin Başbakan Yardımcısı  Liu He’nin özel ricası nedeniyle 1 Ekim’de yürürlüğe girecek 250 milyar dolar değerinde  Çin malına ek %5 gümrük vergisini 15 Ekim’e öteledi. 1 Ekim’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70ci kuruluş yıldönümü şölenleri başlayacak.

Fitch Ratings global kredi derecelendirme komitesi başkanı James McCormack “ABD-Çin ilişkilerinin bu noktadan sonra ne  yöne ilerleyeceği hala belirsiz. Yine de, geçici öteleme gerginliğin tırmanmasından iyidir” yorumunu yaptı.

 

Ancak, McCormack uyarmadan da geçemedi:  “Korkarım bir yıl sonra hala bugünün sorunlarını tartışacağız”.

 

National Australia Bank kidemli FX stratejisti Rodrigo Catril “Gözler artık AMB’nda” dedi. “AMB’nın  parasal gevşeme kararı açıklayacağı kesin, fakat bu gevşemenin sınırları ve kullanılacak enstrümanlar hala belirsiz”.

 

Trump’ın son dakika jestinin Çin’in bir gün önce ek vergi koyduğı bazı ABD mallarına istisna tanımasıyla bağlantısı olabilir. Fakat, bu karar da Trump’ın ipiyle kuyuya inilmeyeceğini ispat ederek, yatırımcılar ve işdünyasında esen öngörülemezlik rüzgarını şiddetlendirecek.

Dünya ekonomisi açısından, ABD-Çin Ticaret Savaşlarını donduran bir mütareke imzalanmadan toparlanma beklemek zor.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler