Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump: Çin’le ticaret konusunda yüzleşmek zorundayız

ABD Başkanı Donald Trump, ülke ekonomisine kısa vadede zarar verecek olsa bile ticaret konusunda Çin’le yüzleşmek zorunda olduklarını söyleyerek, Pekin’in…

Trump: Çin’le ticaret konusunda yüzleşmek zorundayız

ABD Başkanı Donald Trump, ülke ekonomisine kısa vadede zarar verecek olsa bile ticaret konusunda Çin’le yüzleşmek zorunda olduklarını söyleyerek, Pekin’in Washington’u on yıllardır aldattığını ifade etti.

Reuters haberine göre, Trump hükümetin 8 milyar dolar değerinde F-16 savaş uçağını Tayvan’a satışını onaylamasından birkaç saat önce dün açıklamada bulundu. Pekin’i kızdırabilecek bu adım kısa sürede ticaret anlaşmasına varılma umutlarını daha da azaltabilir.

Bundan bir gün önce de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Çin’in hassasiyet gösterdiği başka bir konuya temas ederek, Pekin’i protesto gösterilerine verdiği tepkide Hong Kong’un yasalarının bütünlüğüne saygı duymaya çağırdı.

Trump, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in Beyaz Saray ziyareti sırasında gazetecilerin Çin’den ithal ürünlere getirilen gümrük vergisi hakkındaki sorularına, “Birinin Çin konusunda sorumluluk alması gerekiyordu” cevabını verdi.

“Bu yapılması gereken bir şeydi. Tek fark bunu yapan benim.”

Trump “Çin, bu ülkeyi 25 yıldır, daha uzun süredir kazıklıyor, bu kısa vadede ülkemiz için iyi ya da kötü olsa da vakti geldi. Uzun vadede birinin bunu yapması şart” dedi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler