Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Ticaret Savaşları hızlandı, yatırımcı güvenli barınak arayacak

Zor bir Pazartesi'ye hazır olun. Fırtına patlamak üzere

Ticaret Savaşları hızlandı, yatırımcı güvenli barınak arayacak

Bloomberg’e göre, Powell konuşmasını ikinci planda bırakan Ticaret Savaşları’nda hızlanma, Pazartesi’den başlayarak yatırımcıların çok başını ağrıtacak. Stratejistler Ticaret Savaşı’nın  yatırımcıları güvenli liman aramaya yöneltip, Türkiye menkulleri gibi riskli varlıklardan kaçıracağına inanıyor. Tahviller, altın ve Japon Yen’i yeni favoriler. Riskli varlıklarda başta Çin yuan’ı olmak üzere satış gözlenmesi olası.

Pazar günü  İsrail ve Suudi Arabistan’da %2 düşen borsalar karanlık bir Pazartesi’nin  habercisi.  Trump’ın ABD şirketlerine ”Çin’den çıkın” talimatı vermesi Wall Street ve Latin Amerika piyasalarında bozguna yol açarken, dolar Trump’ın müdahale edeceği beklentisi ile irtifa kaybetti.

 

UOB Asset Management Ltd. (Singapur) GOP fonu yöneticisi  Patrick Wacker “ABD-Çin Ticaret Savaşı başdöndüren hızla tırmanırken, oynaklık endeksleri coşacak, Fed’in acilen yardıma koşacağı beklentisi de yükselecek” yorumunu yaptı.

Pazar akşamı TSİ 19:00’da G7 zirvesinde de kavga vardı. Macron’un iklim değişikliğini öne çıkartma girişimi ABD’yi kızdırdı. Nihai  deklarasyon yayınlanmayabilir, bu da genişletici bütçe politikalarından medet umanlar için hayal kırıklığı.

NatWest Markets kıdemli GOP stratejisti Mansoor Mohi-uddin “Çin yuanı dolara karşı 7.05-7.25 bandına gerileyebilir.  Trump’ın dolara müdahale edeceği söylentileri doğrulanmadı. Fed’den gelecek faiz indirimleri de umulandan daha mütevazi kalabilir” dedi.

Wacker şöyle ilave etti:  “Bu Ticaret Savaşı’ında oyun sonu artık karanlık. Teorik olarak iki taraf da tüm ticarete %35 vergi salar, ama artık rekabetin o noktada duracağına da güvenim azaldı”.  “Olası bir global durgunlukta, merkez bankalarının  cephanesi çok az. Ben ABD ve yüksek kredi notlu GOP varlıklarının prim yapacağını düşünüyorum”.

AMP Capital Investors Ltd dinamik pazarlar yöneticisi Nader Naeimi çok akılcı ve korkutucu bir yorum yaptı: “Karamsar haber akışı ivme kazanıyor. Yakında piyasa moralini de bozacak, reel ekonomiye sıçrayacak. Tabii, sonra daha fazla kötü haber duyacağız. Fasit daire kaygım var” dedi.  Naeimi piyasalardaki dalgalanmanın Kur Savaşları’na yol açabileceğinden  de kaygılı. Altın, tahvil,  Euro ve Japon yeni alıyor, bakır,  petrol ve GOP varlıklarını şortluyor.

Dubai menşeli Arqaam Capital SGMK fonu yöneticisi  Abdul Kadir Hussain ise daralan küresel talebin petrol fiyatlarını aşağı baskılayarak, Körfez ekonomi ve piyasalarına darbe vuracağı korkusunu dile getirdi.

Dubai menşeli Emirates NBD PJSC Bankası emtia araştırmaları direktörü Edward Bell de petrol fiyatlarında gerilemeden kaygılı fakat o Çin’in yavaşlaması ve ABD petrol arzı fazlası oluşması senaryosunu dile getiriyor.

 

FÖŞ anlattı:  Global durgunluk ve Türkiye

 

Cüneyt Akman Arjantin krizi ve Türkiye bağlantısını anlatıyor

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler