Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Ticaret savaşında son gelişmeler: Çin soğukkanlılığını korumaya çalışıyor

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Çin yönetiminin ‘yeniden müzakere masasına oturmak için’ ABD yetkilileriyle temasa geçtiğini belirtti ve…

Ticaret savaşında son gelişmeler: Çin soğukkanlılığını korumaya çalışıyor

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Çin yönetiminin ‘yeniden müzakere masasına oturmak için’ ABD yetkilileriyle temasa geçtiğini belirtti ve bunun ‘dünyanın gelişimi için çok olumlu bir haber’ olduğunu söyledi.

Trump ayrıca, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ‘büyük bir lider olduğunu’ söyledi ve ‘anlaşma ve sakinleşme isteğini memnuniyetle karşıladığını’ açıkladı.

Öte yandan Trump, 1 Ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini açıklamıştı.

Çin sorunları soğukkanlılıkla çözmek istiyor

Çin ile ABD’nin geçen hafta birbirlerinden ithal ürünlerden aldığı gümrük vergisini tekrar artırarak ticaret savaşında gerilimi artırmasının ardından Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He, ülkesinin ticaret sorunlarını “soğukkanlı” müzakerelerle çözmekten yana olduğunu söyledi.

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret savaşı Cuma günü karşılıklı gümrük vergilerini artırmalarının ardından tekrar kızıştı.

Çin ABD menşei 75 milyar dolar tutarındaki ürüne gümrük vergisi getireceğini açıklarken, ABD Başkanı Donald Trump da birkaç saat sonra buna misilleme olarak 550 milyar dolar tutarındaki ithal Çin ürününe ek gümrük vergisi getireceğini söyledi.

Trump ayrıca ABD’li şirketlerin üretim tesislerini ülkelerine geri taşımaları talimatı verdi, ancak Pazar günü bu talebinden vazgeçmiş görünüyordu.

Ticaret anlaşmazlığını gidermek için ABD ile yürütülen müzakerelerden sorumlu olan Liu, katıldığı teknoloji konferansında yaptığı konuşmada ticaret savaşının kimseye fayda sağlamadığını söyledi.

Liu yaptığı konuşmanın metnine göre, “Sorunu istişareler ve soğukkanlı işbirliği ile çözmekten yanayız. Ticaret savaşının tırmanmasına kesin şekilde karşıyız” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler