Sosyal Medya

Döviz

Ticaret müzakereleri GOÜ piyasalarındaki boğaları üzecek mi?

Ticaret müzakereleri için yeni bir raund daha yaşanacak bu hafta. Bu kez Amerikan heyeti Pekin’e gidiyor. Robert Lighthizer ve Steven…

Ticaret müzakereleri GOÜ piyasalarındaki boğaları üzecek mi?

Ticaret müzakereleri için yeni bir raund daha yaşanacak bu hafta. Bu kez Amerikan heyeti Pekin’e gidiyor. Robert Lighthizer ve Steven Mnuchin’in liderlik ettiği heyet bir ilerleme kaydedilmesini sağlayabilecek mi yoksa Trump’ın son mesajlarındaki endişeleri yükselten ton devam mı edecek merak konusu.

ABD Başkanı Donald Trump 1 Mart’ta sona erecek 90 günlük ateşkes süresi dolmadan önce Çin başkanı Xi Jinping ile görüşmeyeceğini söyleyince anlaşma hayallerinin flulaşmaya başladığı görüldü.

Eğer Trump müzakerelerde ilerlemeye kaydedildiğine inanırsa 1 Mart’ta dolacak olan vadeyi uzatabilir iyimserliği de konuşuluyor. Ancak öte taraftan bunun gerçekleşmemesi ve bir anlaşma sağlanamaması halinde ise Çin ürünleri üzerindeki $200 milyarlık gümrük yükünün iki katından fazla artması da korkutucu bir olasılık olarak karşımızda duruyor.

Londra merkezli Fidelity International’dan Paul Greer bu ayın devamındaki hissiyatın büyük ölçüde Amerika-Çin arasında sürecek ticaret müzakerelerine göre şekilleneceğini söylüyor.

Greer, her ne kadar gelişmekte olan ülke (GOÜ) varlıklarının kendilerinin değerlemelerine, teknik göstergelere bakarak yükseliş beklentilerine sahip olduklarını belirtse de piyasanın önümüzdeki 2-3 hafta için bir durup soluklanmak isteyebileceğini de dile getiriyor.

MSCI Gelişmekte olan Ülkeler (GOÜ) endeksi geçtiğimiz haftaki düşüşü ile son 1 yıldaki en uzun kazanım sürecini sona erdirdi.

Hangi para birimleri için şuanda hedge iyi bir fikir?

Geçtiğimiz günlerde görüşlerini açıklayan üç büyük banka, gelişmekte olan ülke piyasalarındaki yaşanacak kayıplara karşı koruma oluşturmayı düşünmenin zamanının geldiğini belirtmişlerdi.

Her ne kadar Fed’in güvercin açıklamaları riskli varlıkların işine gelmiş olsa da Amerika-Çin ticaret görüşmelerinin yarattığı endişeler gelişmekte olan piyasaları üzebilir.

Bank of America stratejistleri paylaştıkları notlarında GOÜ’deki yapısal zayıflıkların çok geçmeden yeniden ortaya çıkacağını belirttiler. Kurum bu anlamda yatırımcılarına kendilerini risklere karşı korumak için iyi fiyatlanmış pozisyon arayışlarına girmelerini güçlü biçimde tavsiye ettiğini de açıkladı.

Societe Generale’in Singapur’daki stratejisti Jason Daw geçtiğimiz yıl GOÜ’deki düşüşleri yerinde tahmin eden az sayıda uzmandan biri. Daw, Amerikan ekonomisindeki olası bir resesyona karşılık yatırımcıların riskten korunmaya yayacak pozisyonlara yönelmelerini önerdi. 2020’nin ilk yarısında böyle bir olasılığın gerçekleşmesini bekleyen Societe Generale, yatırımcıların Hint rupisi, Güney Kore wonu ve Tayvan dolarını hedge olarak kullanabileceklerini belirtti.

New York’taki Well Fargo’nun döviz stratejistlerinden Brendan McKenna özellikle bazı GOÜ para birimleri hala kırılgan iken GOÜ’deki döviz risklerine karşı hedge yapılması için iyi bir zaman olduğunu dile getirdi. Brezilya’nın bu anlamda iyi bir örnek olduğunu söyleyen McKenna, Brezilya reali için uzun vadeli beklentisinin aşağı yönlü olduğunu söylerken, belirgin biçimde yükselmiş olan reale yönelik hedge yapılması için oldukça iyi bir zaman olduğunun altını çizdi.

Ayrıca Türk Lirası ve Arjantin pezosundaki değer kaybına yönelik olarak da hedge yapılmasının iyi bir fikir olduğunu belirten McKenna, bu konuda maliyetin yüksek olabileceğini eğer yatırımcılar bu maliyeti göze alıyorlarsa hedge yapmanın yerinde olacağını söyledi.

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler